Wprowadzenie emerytury stażowej dla osób, które uzbierają kapitał minimalny pozwalający na uzyskanie co najmniej minimalnej emerytury i udokumentują staż: w przypadku kobiet – 35 lat okresów podlegania ubezpieczeniom społecznym, a dla mężczyzn 40 lat, proponuje NSZZ „Solidarność”. Projekt ma trafić do Sejmu jako projekt obywatelski. Związek rusza ze zbieraniem podpisów.
„Zgodnie z naszym statutem dbamy o prawa pracowników, dbamy o prawa tych, którzy ciężko pracują całe swoje życie zawodowe i chcą godnie przejść na emeryturę i odpoczywać w kwiecie wieku. Na wczorajszym hybrydowym posiedzeniu komisji krajowej podjęliśmy decyzję o skorzystaniu z narzędzia, które daje nam konstytucja, czyli obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Nie będziemy dłużej czekać. Byliśmy cierpliwi przez ostatnie sześć lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Jako Solidarność chcemy w sposób prawny, logistyczny, pomóc obywatelom przegłosować w Sejmie ustawę o emeryturach stażowych” – oświadczył podczas piątkowej konferencji prasowej szef „S” Piotr Duda.
Wskazał, że w 2015 r. związkowcy, wspólnie z prezydentem Dudą, przygotowali projekt prezydencki przywrócenia wieku emerytalnego, który wcześniej podniosła koalicja PO-PSL. Dodał, że w projekcie tej ustawy był również zapis o emeryturach stażowych, umożliwiający przejście na emeryturę osobom, które zgromadzą kapitał pozwalający na uzyskanie co najmniej minimalnej emerytury i udokumentują staż pracy: w przypadku kobiet – 35 lat okresów podlegania ubezpieczeniom społecznym, a dla mężczyzn – 40 lat.
„Niestety, nie było wówczas i do dzisiaj nie ma zgody ze strony rządu Zjednoczonej Prawicy, aby wprowadzić pod obrady parlamentu projekt w sprawie emerytur stażowych” – ocenił Piotr Duda.
Związek zamierza w ciągu pół roku zebrać podpisy pod projektem obywatelskim, zapewniając inicjatywie wsparcie prawne i logistyczne.
– Oczekujemy setek tysięcy podpisów. Oczekujemy solidarności tych, którzy już dziś mają emerytury stażowe: górników i służb mundurowych – powiedział przewodniczący KK NSZZ „S”.
Ile osób może skorzystać na tym rozwiązaniu? Według Henryka Nakoniecznego, członka prezydium KK NSZZ „Solidarność”, gdyby przyjąć, że 100 proc. osób, które zgodnie z tą propozycją nabyłyby prawo do takiej emerytury i z tej możliwości by skorzystały, a pierwszym rokiem obowiązywania emerytur stażowych byłby rok 2022, wówczas byłoby to ponad 200 tys. osób. – Ale trzeba zakładać, że jest to maksymalna liczba – zaznaczył Nakonieczny. Podał, że przez pierwszych pięć lat obowiązywania emerytur stażowych na tym rozwiązaniu mogłoby skorzystać około 570 tys. osób, z tym, że potem ta liczba już spada do 60 tys. osób rocznie. Podkreślił przy tym, że są to dane przy założeniu, że na emeryturę stażową będzie co roku przechodziło 100 proc. osób uprawnionych. – Należy założyć, że te liczby będą mniejsze chociażby z uwagi na ten niezbędny kapitał umożliwiający przejście na emeryturę. W zależności od oceny może to być 50-70 proc. – powiedział Henryk Nakonieczny.
źródło : pap.pl