Goleń – definicja
Goleń to anatomiczny element kończyny, znajdujący się przed stopą i za udem lub rzepką. Różni się w zależności od grupy zwierząt.
Goleń u stawonogów
W przypadku stawonogów goleń jest formą karpopoditu i wchodzi w skład telopoditu.
Goleń u pajęczaków
U pajęczaków, goleń (łac. tibia) to piąty segment odnóży, umiejscowiony pomiędzy rzepką (patella) a nadstopiem (metatarsus).
Goleń u kikutnic
W kikutnicach goleń znajduje się między rzepką a stopą (tarsus).
Goleń u wijów
U wijów goleń leży pomiędzy udem (femora) a stopą (tarsus).
Goleń u owadów
W owadach goleń (łac. tibia) jest czwartym segmentem odnóży, położonym między udem a stopą. Zazwyczaj ma smukłą formę i jest nieco krótszy od uda. Proksymalna część goleni może tworzyć wyraźną główkę, która jest zgięta ku udu. W niektórych przypadkach goleń może być połączona ze stopą, tworząc stopogoleń (tibiotarsus). Mięśnie goleni są kluczowe u prostoskrzydłych, gdyż wypełniają prawie całą jamę uda, generując siłę do skoku.
Goleń u kręgowców
W kręgowcach, goleń lub podudzie (łac. tibia) to odcinek kończyny miednicznej między stawem skokowym górnym a kolanem. U ssaków składa się z kości piszczelowej i strzałkowej. W zgiętym stawie kolanowym goleń może obracać się na boki dzięki łąkotkom.
Podsumowanie
Goleń jest istotnym elementem anatomicznym w różnych grupach zwierząt, od stawonogów po kręgowce, pełniąc różne funkcje w zależności od gatunku.