Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Adolf von Baeyer

Johann Friedrich Wilhelm Adolf von Baeyer

Johann Friedrich Wilhelm Adolf von Baeyer, urodzony 31 października 1835 w Berlinie, zmarł 20 sierpnia 1917 w Starnbergu. Był niemieckim chemikiem, który w 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla za wkład w rozwój chemii organicznej oraz technologii chemicznej, zwłaszcza w zakresie badań nad barwnikami i związkami aromatycznymi.

Reklama

Wykształcenie i kariera

Baeyer był synem pruskiego generała i znanego geodety, Johanna Jacoba Baeyera. Swoją edukację rozpoczął od matematyki i fizyki na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie, a następnie kontynuował studia z zakresu chemii w Heidelbergu pod okiem Roberta Bunsena i Augustusa Kekulé. W 1864 roku rozpoczął pracę jako wykładowca w Berlińskiej Akademii Handlowej. W 1872 roku objął stanowisko profesora na Uniwersytecie Rzeszy w Strasburgu, a od 1875 roku był profesorem chemii na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium, gdzie zastąpił Justusa von Liebiga.

W 1885 roku został odznaczony dziedzicznym tytułem szlacheckim przez króla Bawarii. Jego badania przyczyniły się do rozwoju przemysłu chemicznego i barwników organicznych, co zostało docenione przez Akademię Szwedzką, przyznając mu Nagrodę Nobla.

Reklama

Osiągnięcia naukowe

  • Przeprowadził pierwszą syntezę terpenów w 1888 roku.
  • Odkrył eozynę oraz kwas barbiturowy w 1863 roku.
  • Opracował dwie metody syntezy indygo, w tym jedną w 1878 roku oraz drugą w 1882 roku we współpracy z Viggo Drewsenem.

Jego prace nad syntezą błękitu indygo znacząco wpłynęły na rozwój przemysłu barwników w Niemczech.

Johann Friedrich Wilhelm Adolf von Baeyer został pochowany na cmentarzu Leśnym w Monachium.

Reklama
Reklama