Dzisiaj jest 15 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wybuch wulkanu w DRK. W pobliżu miasto liczące 670 tys. mieszkańców

Lawa, wydobywająca się z wulkanu Nyiragongo w Demokratycznej Republice Konga zagraża pobliskiemu miastu. Wulkan, położony we wschodniej części kraju na terenie Wielkiego Rowu Zachodniego, wybuchł w sobotę. Zagrożone tereny opuściło kilka tysięcy osób.

Widzę wysokie fontanny lawy i myślę, że prawdopodobnie bardzo szybko znajdzie się ona w Gomie – powiedział Reuterowi wulkanolog Dario Tedesco.

Władze poinformowały, że planują ewakuację miasta.

Erupcja wulkanu, która nastąpiła w Demokratycznej Republice Konga (DRK) w sobotę wieczorem, wywołała panikę wśród setek tysięcy mieszkańców. Jak informuje Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, 5 tys. z nich – głównie z liczącego 2 mln osób miasta Goma, w pobliżu którego znajduje się Nyiragongo – zdecydowało się na ucieczkę przez pobliską granicę do Rwandy. Zrobili to mimo braku na tamtą chwilę oficjalnego ostrzeżenia. 25 tys. osób szukało schronienia na północnym zachodzie, w Sake.

Miejscowe służby zapewniają, że zorganizują uciekinierom miejsca do spania w szkołach i kościołach. – Strach nas sparaliżował. Wszyscy się boją. Naprawdę nie wiemy, co robić – mówił agencji Associated Press mieszkaniec Goma Zacharie Paluku.

Domy jednorodzinne znajdujące się na obszarze od góry Nyiragongo do Gomy zostały pochłonięte przez lawę i są całkowicie zniszczone. Mieszkańców tych miejscowości wcześniej ewakuowano. Brak informacji o ofiarach śmiertelnych.

Nad ranem wulkanolog Dario Tedesco alarmował, że „potok lawy dotarł do lotniska na obrzeżach miasta”. Tedesco podkreślił, że strumienie lawy z wulkanu Nyiragongo są jednymi z najszybszych na świecie.

Wybuch wulkanu w Kongo

Wulkan Nyiragongo znajduje się zaledwie 10 km od 2-milionowego miasta Goma. Jest jednym z najaktywniejszych wulkanów na ziemi i wybuchł już kilkakrotnie – w 2002 r. odebrał życie 250 mieszkańcom i pozbawił mieszkań 120 tys. osób. Najniebezpieczniejsza erupcja wulkanu miała miejsce w 1977 r., kiedy to zginęło ponad 600 osób.

Eksperci są zaniepokojeni, że aktywność wulkaniczna obserwowana w ciągu ostatnich pięciu lat odzwierciedla aktywność w latach poprzedzających erupcje w 1977 i 2002 roku – podaje Reuters. Wulkanolodzy z Obserwatorium Wulkanicznego w Gomie (OVG), które monitoruje Nyiragongo, mają trudności z przeprowadzeniem podstawowych kontroli, odkąd Bank Światowy obciął fundusze w związku z zarzutami o defraudację.

źródło : Rmf24.pl

 

 

 

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie