Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Szwedzka migracja w 2023 roku – nowe dane i ich znaczenie

Szwedzka Agencja Migracyjna ogłosiła, że w 2024 roku zarejestrowano nieco ponad 6 tys. wniosków azylowych, co stanowi najniższy wynik w historii tego zestawienia, prowadzonego od 1985 roku. Minister ds. migracji Johan Forssell zaznaczył, że liczba ta będzie prawdopodobnie nadal maleć. Od 2022 roku Szwecją kieruje prawicowy rząd, który otrzymuje wsparcie od antyimigranckiej partii Szwedzcy Demokraci.

SPADAJĄCA LICZBA WNIOSKÓW

Według danych przekazanych przez Reutersa, w 2024 roku przyznano 6250 wniosków azylowych, co oznacza spadek o 42 proc. w porównaniu z 2022 rokiem, kiedy to obecna ekipa rządowa objęła władzę. To znaczący trend, biorąc pod uwagę, że od 1985 roku nie odnotowano tak małej liczby przyznanych zezwoleń na pobyt.

KOLEJNE DZIAŁANIA RZĄDU

Statystyki mogą stanowić impuls do dalszych działań rządu Ulfa Kristerssona. Minister Forssell przypomniał, że chociaż obecny wskaźnik azylu jest historycznie niski, potrzebna jest ostrożność wobec lat, gdy liczba przyjętych wniosków była znacznie wyższa. Od momentu przejęcia władzy rząd podjął działania mające na celu ograniczenie liczby migrantów oraz walkę z nielegalnymi grupami przestępczymi.

Rząd wdrożył m.in. szereg restrykcji dotyczących uzyskiwania obywatelstwa szwedzkiego i łączenia rodzin. Zmniejszono również liczbę migrantów przyjmowanych w ramach współpracy z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Dodatkowo, wprowadzono dotacje repatriacyjne, które w przyszłości mają umożliwić migrantów powrót do kraju pochodzenia z jednorazową pomocą finansową wynoszącą aż 350 tys. koron (około 129 tys. złotych).

Warto dodać, że populacja Szwecji wynosi około 10,5 mln, z czego około jedna piąta obywateli urodziła się poza jej granicami. Rekordowy rok dla liczby przyznawanych zezwoleń na pobyt przypadł na 2016, kiedy to zarejestrowano aż 86 tys. wniosków azylowych.

KRYTYKA POLITYKI MIGRACYJNEJ

Polityka rządu w kwestii migracji spotkała się jednak z ostrą krytyką ze strony obrońców praw człowieka, którzy zarzucają, że rząd obarcza migrantów winą za szereg problemów społecznych w kraju. Kontrowersje dotyczące podejścia do kwestii migracji w Szwecji z pewnością będą towarzyszyć dalszym działaniom rządowym.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie