Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nawrocki w wyścigu o fotel prezydenta – najnowsze wyniki sondaży

Według najnowszego sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej”, większość respondentów nie wierzy w szanse Karola Nawrockiego na zwycięstwo w nadchodzących wyborach prezydenckich. Jedynie co trzeci ankietowany sądzi, że kandydat popierany przez PiS ma realną szansę na wygraną. Najwięcej sceptyków można znaleźć wśród mieszkańców większych miast oraz ludzi z wyższymi dochodami.

Prognozy Wyborcze Nawrockiego

Zgodnie z ostatnimi prognozami, Karol Nawrocki ma szansę na drugie miejsce w pierwszej turze, co umożliwi mu starcie w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Jednak dotychczasowe badania pokazują, że Nawrocki regularnie przegrywa w bezpośrednim pojedynku z Trzaskowskim.

Wyniki i Opinie Respondentów

W badaniu na zlecenie „Rzeczpospolitej” pytano, czy uważa się, że Nawrocki ma szansę na prezydenturę. Okazało się, iż tylko 31,9 proc. ankietowanych wierzy w zwycięstwo kandydata PiS, podczas gdy 42,4 proc. jest zdania, że jego sukces jest mało prawdopodobny. Pozostałe 25,7 proc. nie miało na ten temat jednoznacznej opinii.

Mężczyźni i Szanse Nawrockiego

W relacji do płci, brak wiary w sukces Nawrockiego jest bardziej widoczny wśród mężczyzn – aż 46 proc. z nich ocenia jego szanse jako niewielkie, podczas gdy wśród kobiet wskaźnik ten wynosi 40 proc. Z podobnym sceptycyzmem identyfikuje się połowa osób powyżej 50. roku życia oraz 48 proc. osób z wyższym wykształceniem.

Wątpliwości w Dużych Miastach

Najwięcej osób wątpiących w zwycięstwo Nawrockiego mieszka w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców – aż połowa respondentów z tej grupy nie wierzy w jego wygraną. Wzór ten utrzymuje się także w kontekście dochodów: wśród osób zarabiających do 3000 zł netto tylko 38 proc. wyraża wątpliwości, podczas gdy w grupie osób z dochodami powyżej 7000 zł ten odsetek wzrasta do 51 proc.

Metodyka Badania

Sondaż dla „Rzeczpospolitej” przeprowadzono w dniach 18-19 stycznia 2025 roku na próbie 800 osób powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana losowo-kwotowo i skorygowana wagi analitycznej, by odpowiadała ogólnym statystykom demograficznym dorosłych Polaków.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie