Dzisiaj jest 18 czerwca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Konrad Henlein

Chcę dodać własny artykuł

Konrad Henlein (6 maja 1898 – 10 maja 1945) był niemieckim działaczem hitlerowskim w Czechosłowacji oraz Obergruppenführerem SS.

Życiorys

Henlein urodził się w rodzinie urzędniczej. Po ukończeniu szkoły handlowej w Jabloncu w 1916 roku wstąpił do wojska, biorąc udział w I wojnie światowej. Po wojnie pracował jako urzędnik bankowy, a następnie zajął się działalnością wychowawczą jako szef Deutsche Turnverein w Ašu.

Jako lider mniejszości niemieckiej w Czechosłowacji przewodniczył organizacjom, takim jak Niemiecki Związek Gimnastyczny oraz Sudeckoniemiecki Front Ojczyźniany. W marcu 1938 roku spotkał się potajemnie z Adolfem Hitlerem, od którego otrzymał instrukcje dotyczące połączenia z III Rzeszą. W kwietniu 1938 roku wygłosił w Karlowych Warach przemówienie, w którym domagał się autonomii dla Niemców w Czechosłowacji oraz swobody wyznawania ideologii.

Program ten zaostrzył konflikty niemiecko-czeskie i przyczynił się do międzynarodowego napięcia, co ostatecznie doprowadziło do przyłączenia Kraju Sudetów do III Rzeszy w wyniku układu monachijskiego. Od 1938 roku pełnił funkcję gauleitera Okręgu Rzeszy Kraj Sudetów, jednak w 1939 roku nie został mianowany na namiestnika Czech i Moraw.

Po wojnie został ujęty przez żołnierzy amerykańskich i popełnił samobójstwo 10 maja 1945 roku, używając stłuczonych okularów.

Charakterystyka

Henlein nie wyróżniał się charyzmą ani wybitnymi zdolnościami intelektualnymi. Jego przeciętność sprawiła, że zyskał popularność wśród mieszkańców Sudetów, jednak nigdy nie stał się znaczącą postacią w polityce Rzeszy Niemieckiej.

Przypisy

  • Czechosłowaccy posłowie do Zgromadzenia Narodowego
  • Niemieccy politycy poza granicami kraju
  • Politycy NSDAP
  • Sudeckoniemieccy kolaboranci III Rzeszy
  • Niemieccy samobójcy

Bibliografia

W artykule nie podano konkretnych źródeł.