Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Trznadel złotawy

Trznadel złotawy (Schoeniclus aureolus)

Trznadel złotawy, znany również jako trznadel złocisty, to mały ptak z rodziny trznadli (Emberizidae), występujący w północno-wschodniej Europie (Finlandia, Rosja) oraz północnej Azji (Syberia). Jest gatunkiem wędrownym, zimującym w południowo-wschodniej Azji, Indiach i południowych Chinach. W Polsce stwierdzono jego obecność jedynie pięć razy do 2003 roku, a gatunek ten jest krytycznie zagrożony wyginięciem (status IUCN: CR).

Reklama

Systematyka

Trznadel złotawy jest czasami klasyfikowany do rodzaju Emberiza. Wyróżniono dwa podgatunki:

  • S. aureolus aureolus – występuje od wschodniej Europy do wschodniej Syberii oraz Kazachstanu.
  • S. aureolus ornatus – obejmuje południowo-środkową Syberię, północno-wschodnią Mongolię oraz Japonię.

Morfologia

Samiec w okresie godowym ma czarną głowę, żółty spód ciała oraz kasztanowy grzbiet. Samica ma jasnożółty brzuch i jasnobrązowy wierzch ciała. Średnia długość ciała wynosi około 14–15,5 cm, a masa ciała waha się od 14 do 33 g.

Reklama

Ekologia i zachowanie

Trznadel złotawy preferuje nizinne, podmokłe łąki z wysoką roślinnością. W okresie lęgowym jego śpiew przypomina dzwoniący ton ortolana. Lęgi zaczyna w drugiej połowie czerwca, zwykle wyprowadzając jeden lęg z 3–5 jajami. Gniazda umieszcza na ziemi lub w kępie traw. Młode po 11–15 dniach są w pełni opierzone. W diecie znajdują się nasiona roślin oraz bezkręgowce.

Status i ochrona

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała trznadla złotawego za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem od 2017 roku. Wcześniej jego status zmieniał się od „narażonego” do „najmniejszej troski”. W latach 90. XX wieku zauważono spadek liczebności, a według BirdLife International globalna populacja spadła o 95%. W Polsce gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną.

Reklama
Reklama