Dzisiaj jest 21 kwietnia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Anastazy Pankiewicz

Chcę dodać własny artykuł

Anastazy Pankiewicz OFM

Anastazy Pankiewicz, właściwie Jakub Pankiewicz, urodził się 9 lipca 1882 roku w Nagórzanach, a zmarł 20 maja 1942 roku w Hartheim. Był polskim duchownym katolickim, bernardynem oraz błogosławionym Kościoła katolickiego.

Życiorys

Był synem Tomasza i Tekli Pankiewiczów. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Nowotańcu oraz gimnazjów w Sanoku i Lwowie, w 1900 roku wstąpił do zakonu bernardynów. Złożył śluby wieczyste w 1904 roku, a dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie. Jego kariera duchowna obejmowała pracę w Wieliczce oraz pełnienie roli kustosza w Krakowie.

W latach 1919–1930 był gwardianem kościoła św. Bernardyna w Krakowie, gdzie przeprowadził remont świątyni. Następnie przeniósł się do Łodzi, gdzie zainicjował budowę klasztoru bernardynów przy kościele św. Elżbiety Węgierskiej. W 1937 roku otworzył Ogólnokształcące Gimnazjum Męskie oraz powołał do życia Zgromadzenie Sióstr Antonianek.

W 1939 roku klasztor został zajęty przez Niemców, a Pankiewicz ukrywał się w pobliżu klasztoru. Aresztowany 6 października 1941 roku, został deportowany do obozu przejściowego, a później do obozu koncentracyjnego w Dachau. Zmarł tragicznie 20 maja 1942 roku w obozie zagłady na zamku Hartheim.

13 czerwca 1999 roku został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej.

Kult i upamiętnienie

Anastazy Pankiewicz jest upamiętniany w kilku miejscach:

  • Kościół i klasztor pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Łodzi, z obrazem i tablicą pamiątkową oraz Katolickim Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym jego imienia.
  • Dom Generalny sióstr antonianek w Łodzi, z kaplicą i modlitwami do jego intencji.
  • Kościół św. Bernardyna w Krakowie, z ołtarzem i nabożeństwem na jego cześć.
  • Parafia św. Mikołaja w Nowotańcu, z ołtarzem, tablicą pamiątkową i witrażami z jego podobizną.

W 2013 roku w Nagórzanach odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą jego osobie.