Rzeżyca
Rzeżyca, znana również jako Reżica, to miasto wschodniej Łotwy, liczące około 34 460 mieszkańców, w tym 45% Łotyszy i 44,3% Rosjan. W mieście mieszka także niewielka społeczność polska, licząca około 1000 osób (2,7% ludności). Rzeżyca jest ważnym węzłem komunikacyjnym oraz centrum gospodarczym i kulturalnym regionu Łatgalii.
Zarys historii
Miasto zostało założone na początku XIV wieku przy twierdzy krzyżackiej jako osada o nazwie Rositten. Po sekularyzacji zakonu inflanckiego, Rzeżyca przeszła w ręce Rzeczypospolitej, w której pozostawała przez ponad 200 lat. Prawa miejskie uzyskała w 1773 roku. Kluczowy rozwój miasta nastąpił dzięki budowie traktu do Dyneburga i Wilna oraz uruchomieniu kolei.
W czasie I wojny światowej Rzeżyca była pod kontrolą niemiecką, a w 1918 roku miasto przekazano Armii Czerwonej. W 1919 roku stała się stolicą Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Po wojnie i wyparciu bolszewików Rzeżyca stała się częścią niepodległej Łotwy. II wojna światowa przyniosła ogromne straty, w tym zniszczenie wielu budynków i infrastruktury.
Zabytki
- Katedra Najświętszego Serca Jezusowego (XIX/XX w.) – kościół wzniesiony w 1685 r., odbudowany po pożarze w 1893 r.
- Molenna staroobrzędowców
- Prawosławna cerkiew Narodzenia Matki Bożej
- Muzeum Historii i Kultury Łatgalii
- Ruiny zamku krzyżackiego z 1285 r.
Edukacja
- Akademia Technologiczna w Rzeżycy (dawna Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa)
Miasta partnerskie
- Suwałki
- Szydłowiec
- Częstochowa
- Sianów
- Witebsk, Białoruś
- Postawy, Białoruś
- Arendal, Norwegia