Marie Joseph Paul Yves Roch Gilbert du Motier, markiz de La Fayette
Marie Joseph Paul Yves Roch Gilbert du Motier, znany jako Lafayette, urodził się 6 września 1757 roku w Owernii, Francja, a zmarł 20 maja 1834 roku w Paryżu. Był politykiem, arystokratą, generałem oraz aktywnym uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i rewolucji francuskiej.
Kariera wojskowa
Od 1777 roku Lafayette walczył jako ochotnik w armii amerykańskiej przeciwko Brytyjczykom, dowodząc w stanie Wirginia. W 1781 roku odebrał kapitulację brytyjskich sił po oblężeniu Yorktown. Po powrocie do Francji, w czasie rewolucji francuskiej, stał się jednym z jej kluczowych liderów, dowodząc paryską Gwardią Narodową.
Rewolucja francuska
W 1791 roku, pod jego dowództwem, Gwardia Narodowa zaatakowała tłum podczas podpisywania petycji, co spowodowało spadek jego popularności. W 1792 roku, po nieudanej próbie zamachu stanu, utracił dowództwo i przeszedł na stronę Austriaków. Po kilku latach na uchodźstwie wrócił do Francji w 1799 roku, po objęciu władzy przez Napoleona Bonaparte.
Działalność po rewolucji
Po powrocie do kraju, Lafayette pozostał aktywny w polityce, dowodząc Gwardią Narodową podczas rewolucji lipcowej w 1830 roku. Wspierał króla Ludwika Filipa I, ale później przeszedł do opozycji. Był także orędownikiem pomocy dla Polski, współzałożycielem Francusko-Polskiego Komitetu Pomocy dla powstania listopadowego, domagając się wsparcia dla Polaków.
Rodzina
11 kwietnia 1774 roku Lafayette ożenił się z Marie Adrienne Françoise de Noailles, z którą miał czworo dzieci:
- Henriette (1776-1778)
- Anastasie Louise Pauline (1777-1863)
- Georges Washington Louis Gilbert (1779-1849)
- Marie Antoinette Virginie (1782-1849)
Lafayette zyskał miano „bohatera dwóch światów” – Ameryki i Francji, dzięki swoim zasługom w obu krajach.
Podsumowanie
Lafayette był nie tylko kluczową postacią w historii Francji i Stanów Zjednoczonych, ale również symbolem walki o wolność i demokrację. Jego życie i działalność polityczna miały znaczący wpływ na kształtowanie nowoczesnych idei liberalnych.