Marian Emil Rojek
Marian Emil Rojek (ur. 5 grudnia 1905 w Bochni, zm. 23 sierpnia 1968 w Koszalinie) był polskim działaczem politycznym, publicystą oraz członkiem Narodowej Demokracji.
Życiorys
Rojek był synem Wojciecha i Marceli Liszek. Ukończył I Państwowe Gimnazjum w Tarnopolu, a maturę zdał w 1927 roku. W 1932 roku uzyskał dyplom z zakresu prawa na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie angażował się w organizacje studenckie, pełniąc m.in. funkcję prezesa Bratniej Pomocy.
W latach 1934-1939 współpracował z lwowskimi redakcjami, takimi jak „Kurier Lwowski” i „Słowo Narodowe”. Był także członkiem Komitetu Głównego Stronnictwa Narodowego. W 1939 roku, jako podporucznik, brał udział w kampanii wrześniowej, po czym udał się na Węgry, a później do Włoch, Francji i Szkocji. W tym okresie prowadził działalność publicystyczną, publikując m.in. krytyczny artykuł „Zmotoryzowana Emigracja”.
Rojek był redaktorem naczelnym emigracyjnego pisma „Myśli Polskiej”, które ukazywało się w latach 1941-1945. Po wojnie kontynuował współpracę z tym czasopismem oraz z innymi, takimi jak „Dziennik Polski”. Publikował także prace dotyczące ideologii Stronnictwa Narodowego, w tym broszurę „Freedom of the Press in Poland”.
W 1951 roku osiedlił się w USA, gdzie pełnił funkcję kierownika sekcji polskiej w Komitecie Wolnej Europy i redaktora dwutygodnika „Wiadomości z Polski i o Polsce”. W latach 1956-1958 wykładał historię kultury amerykańskiej na Uniwersytecie w Nepalu, a następnie współpracował z UNESCO. Był również członkiem Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku.
W 1965 roku odwiedził Polskę, angażując się w pomoc charytatywną dla dzieci. Zmarł nagle w 1968 roku podczas wakacji w Polsce i został pochowany w Zabrzu. Był żonaty, jednak małżeństwo zakończyło się rozwodem.
Bibliografia
- Mieczysław Paszkiewicz, Marian Rojek, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXXI, 1989
Kategoria: Absolwenci Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie
Kategoria: Politycy Stronnictwa Narodowego
Kategoria: Polacy na emigracji
Kategoria: Uczestnicy kampanii wrześniowej