Jeździec z Madary (bułg. Мадарски конник) to średniowieczny relief naskalny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Jest to jedyny tego rodzaju zabytek w Europie, zlokalizowany w pobliżu wsi Madara, 17 km od Szumenu i 75 km od Warny.
Historia
Relief, wykuty w pionowej skale na wysokości 23 m, przedstawia jeźdźca oraz psa, który biegnie za nim. Jeździec włócznią atakuje lwa leżącego pod koniem. Relief datowany jest na przełom VII i VIII wieku i wiąże się z bułgarskim chanem Terwełem. Inskrypcje w języku średniogreckim opowiadają o czynach bułgarskich władców oraz wydarzeniach z VIII i IX wieku. Z powodu erozji reliefu, prowadzone są prace konserwatorskie.
Order
Od 1966 roku przyznawany jest Order Jeźdźca z Madary, najwyższe odznaczenie dla cudzoziemców w Bułgarii.
Symbol Bułgarii
W 2008 roku relief został uznany za narodowy symbol Bułgarii. Głosowanie zorganizowane przez Bułgarskie Stowarzyszenie na rzecz Informacji Biznesowej i Turystycznej pozwoliło Bułgarom w kraju i za granicą na wyrażenie swojego zdania.
Turystyka
Relief znajduje się w Rezerwacie Historyczno-Archeologicznym w Madarze, ustanowionym w 1958 roku. W 2018 roku zorganizowano kampanię „Kochamy Bułgarię”, z której funduszy zainstalowano teleskop do obserwacji reliefu oraz zmodernizowano Centrum Informacyjne. Projekt ten ma na celu wspieranie narodowych zabytków Bułgarii.
Literatura
W 1963 roku ukazała się książka Lesława Bartelskiego pt. Jeździec z Madary: Szkice o ziemi bułgarskiej, której tematem przewodnim jest historia Bułgarii oraz ten wyjątkowy relief.
Podsumowanie
Relief Jeźdźca z Madary to nie tylko unikalne dzieło sztuki, ale także ważny element bułgarskiej kultury i historii, który przyciąga turystów oraz badaczy z całego świata.