Gapa – Odznaka Lotnicza w Polsce
Gapa to potoczna nazwa odznaki przedstawiającej stylizowanego orła, często w locie. W Polsce symbol ten ma szczególne znaczenie w lotnictwie wojskowym, gdzie gapa z wieńcem laurowym w dziobie jest przyznawana pilotom oraz innym członkom personelu latającego, takim jak strzelcy, obserwatorzy i nawigatorzy.
Odznaka Pilota i Nawigatora
W Polsce, piloci i nawigatorzy, którzy wykonali co najmniej siedem lotów bojowych, mogą nosić odznakę z zielonym wieńcem. Na mocy Rozkazu Dowódcy Sił Powietrznych z 30 września 2009 roku, 3 października 2009 roku w Krakowie, 28 pilotów i 2 nawigatorów z 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego otrzymali prawo do noszenia „gapy z zielonym wieńcem” za loty w Afganistanie i Iraku.
Międzynarodowe Użycie Gapy
- Odznaka gapa jest również stosowana w orderze Gwiazdy Rumunii.
- Wykorzystywana jako odznaka spadochroniarzy w krajach takich jak Wielka Brytania i USA.
Podczas II wojny światowej, gapa była popularną nazwą odnoszącą się do nazistowskiej wersji herbu Niemiec, przedstawiającego czarnego orła z wieńcem laurowym i swastyką.
Odznaki w Wojsku Polskim
Gapa jest również symbolem używanym w różnych odznakach, takich jak Znak Spadochronowy oraz odznaki dla formacji ratowniczych.
Galeria Gapy
- Odznaka pilota i nawigatora (1. Klasy)
- Znak Spadochronowy
- Gapa w logo Sił Powietrznych RP
Przypisy
Gapa jest istotnym elementem symboliki lotniczej w Polsce i na świecie, łączącym tradycję z nowoczesnością w kontekście działań wojskowych i ratunkowych.