Andrea Catenazzi – Życiorys
Andrea Catenazzi, znany jako Andrzej Catenazzi, urodził się około 1640 roku w Morbio Inferiore, w kantonie Tessyn, Szwajcaria. Zmarł po 1701 roku. Był architektem, który działał głównie na terenie Wielkopolski.
Kariera zawodowa
W 1661 lub 1662 roku Catenazzi przybył do Poznania wraz z bratem Jerzym, gdzie rozpoczęli pracę jako czeladnicy u Krzysztofa Bonadury Starszego, przy budowie kościoła bernardynów. Współpracował z bratem przy projektowaniu nawy tego kościoła, a także przypisuje mu się wykonanie stiuków w prezbiterium.
W 1665 roku Catenazzi był aktywny w Poznaniu, jednak wkrótce po tym wyjechał do północnych Niemiec oraz Czech. W 1676 roku powrócił do Polski, gdzie rozpoczął prace nad kościołem filipinów na Świętej Górze koło Gostynia. Początkowo jego projekt był wzorowany na kościele jezuickim w Krakowie, a następnie prace były prowadzone według projektu Baltazara Longheny. Catenazzi wprowadził jednak liczne odstępstwa od pierwotnego planu.
Ostatnie lata i problemy z identyfikacją
Ostatnia znana wzmianka o Catenazzim pochodzi z 1701 roku z Gostynia. Jego życiorys oraz lista prac są trudne do odtworzenia z powodu pojawienia się w Wielkopolsce innego architekta o tym samym imieniu w 1681 roku, co rodzi wątpliwości co do tożsamości obu mężczyzn.