Dzisiaj jest 23 kwietnia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

System rezerwy spadkowej

Chcę dodać własny artykuł

System rezerwy spadkowej

System rezerwy spadkowej, obecnie nieobecny w Polsce, to instytucja prawa spadkowego, która miała na celu zabezpieczenie majątkowe rodziny spadkodawcy. Polegał on na podziale spadku na co najmniej dwie części, z których jedna, nazywana nierozporządzalną, była chroniona przed swobodnym rozporządzaniem przez testatora. Z tego powodu rezerwa miała na celu ochronę najbliższych zmarłego przed sytuacją, w której nie otrzymaliby nic ze spadku.

W polskim prawie spadkowym, które aktualnie reguluje Kodeks cywilny z 1964 r., zastosowano alternatywną formę ochrony – zachowek. Oznacza to, że instytucja rezerwy spadkowej nie funkcjonuje w Polsce.

Porównanie systemu rezerwy spadkowej z zachowkiem

System rezerwy spadkowej zapewniał dziedziczenie określonej części spadku dla wyznaczonych osób, nawet wbrew woli zmarłego. Te osoby stawały się dziedzicami, co wiązało się z przyznaniem im praw i obowiązków spadkowych.

Zachowek z kolei jest wierzytelnością pieniężną, którą mogą ubiegać się osoby, które mogłyby dziedziczyć z mocy ustawy, gdyby testament nie obowiązywał. Osoba uprawniona do zachowku jest więc wierzycielem, a nie spadkobiercą.

Historia systemu rezerwy spadkowej w Polsce

Po zaborach, w Księstwie Warszawskim przyjęto Kodeks Napoleona, który wprowadzał system rezerwy spadkowej. System ten obowiązywał również w Królestwie Polskim. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., regulacje spadkowe różniły się w różnych częściach kraju, ale system rezerwy nadal był stosowany.

W 1946 r. wprowadzono dekret Prawo spadkowe, który zlikwidował system rezerwy spadkowej na rzecz zachowku. Chociaż w czasie tworzenia Kodeksu cywilnego postulowano przywrócenie rezerwy, ostatecznie przeważyła koncepcja zachowku z uwagi na potrzebę uproszczenia podziału gospodarstw rolnych.

Rezerwa spadkowa w innych systemach prawnych

  • Hiszpania: Spadek dzieli się na trzy części: legitima stricta (dziedziczenie ustawowe), mejora (z ustalonym kręgiem uprawnionych, ale z możliwością dowolnego podziału przez testatora) oraz część swobodnie rozporządzalną.
  • Francja: Artykuł 912 Kodeksu cywilnego definiuje rezerwę spadkową jako część aktywów przypadającą dziedzicom koniecznym, co oznacza, że mają oni prawo do spadku nawet wbrew woli spadkodawcy.