Dzisiaj jest 23 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Sprawdzone sposoby na suchy kaszel u dorosłych

Suchy kaszel pojawia się w różnych sytuacjach. Co do zasady jest on wynikiem próby poradzenia sobie układu oddechowego z jego podrażnieniem albo niedrożnością. A te mogą pojawić się na skutek działania wirusów, bakterii, grzybów i innych patogenów, a także w wyniku infekcji (np. przeziębienia) czy alergii, astmy lub wystawienia na czynniki drażniące. Do tych ostatnich należy np. silna chemia gospodarcza oraz dym papierosowy. Gdy dolegliwość staje się uporczywa i nie przemija, pojawia się pytanie: co podać na suchy męczący kaszel osobie dorosłej? Mamy kilka sprawdzonych sposobów, zarówno medycznych, jak i domowych.


Skuteczne leki na suchy męczący kaszel bez recepty – co podać?

Warto zacząć od tego, że leki na suchy męczący kaszel powinny być przyjmowane wyłącznie wtedy, gdy problem trwa więcej niż jeden dzień.

Krótkotrwały suchy kaszel nie jest powodem do podawania lekarstw, zwykle jest bowiem wynikiem wystawienia układu oddechowego na chwilowe podrażnienie.

Może się zatem pojawić np. po zjedzeniu ostrej potrawy, przebywaniu w zadymionym pomieszczeniu, połknięcia niewielkiego drażniącego przedmiotu (np. zwierzęcej sierści) czy powąchaniu silnych środków czyszczących – ale szybko ustąpi. W takich sytuacjach zwykle wystarczy nawilżenie gardła.

Kiedy jednak kaszel staje się uporczywy i zdecydowanie jest wynikiem infekcji, wirusów, bakterii czy innych patogenów, wówczas można sięgnąć po tabletki lub syrop na suchy kaszel. Oczywiście

warto skontaktować się z lekarzem, by ustalić dokładną przyczynę dolegliwości.



Syrop na suchy kaszel

Syrop na suchy kaszel, który możesz kupić w aptece stacjonarnej lub internetowej bez recepty, to jeden z

leków o działaniu ośrodkowym

. Oznacza to, że działa na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym, zmniejszając odruch kaszlowy. Do takich medykamentów należą między innymi

syropy zawierające kodeinę, dekstrometorfan i butamirat

. Ten pierwszy składnik nie tylko hamuje odruch kaszlu, ale również wykazuje łagodne działanie przeciwbólowe i uspokajające. Popularne syropy z kodeiną na suchy kaszel to np. Thiocodin i HerbaPini. Te i wiele innych skutecznych preparatów znajdziesz na stronie:

https://www.doz.pl/apteka/k4622-Kaszel_suchy

.

Dekstrometorfan zwiększa próg dla odruchu kaszlowego, dzięki czemu skutecznie go tłumi. W przeciwieństwie do kodeiny jest pozbawiony działania przeciwbólowego. Syropy zawierające ten składnik to między innymi Actifed oraz Dexa PINI. Z kolei butamirat wykazuje działanie rozkurczające na mięśnie gładkie oskrzeli i hamuje odruch kaszlowy. Syrop na suchy kaszel zawierający ten składnik, to np. Supremin oraz Sinecod.



Tabletki na suchy kaszel


Tabletki na suchy kaszel dla dorosłych bez recepty również mogą zawierać kodeinę lub dekstrometorfan, ale też lewodropropizynę.

Ten ostatni składnik hamuje skurcz oskrzeli, dzięki czemu zmniejsza poziom uporczywego suchego kaszlu; tabletki na kaszel, w których się znajduje, to np. Solvetusan. Z kolei tabletki z kodeiną, które bez problemu znajdziesz w aptece, to między innymi Thiocodin oraz NeoAzarina. Szukając natomiast specyfiku na suchy kaszel z destrometorfanem, możesz zapytać farmaceutę np. o Tussal albo Acodin.


Domowe sposoby na suchy kaszel

Jak wspomnieliśmy, leki na suchy męczący kaszel nie zawsze są koniecznością. Przy niewielkim podrażnieniu dróg oddechowych można zastosować domowe sposoby na suchy kaszel, które dostarczą organizmowi składników wspomagających walkę z infekcją. Warto wypróbować np.:



Syrop z cebuli

– który tłumi kaszel i działa antybiotycznie. Cebulę wystarczy pokroić w plastry i wkładać do słoika, przekładając jej warstwy miodem. Następnie warto dla smaku dosypać cukru, można również dodać kilka ząbków czosnku. Później trzeba poczekać kilka godzin, aż cebula puści soki – i uzyskany „nektar” pić 3-5 razy dziennie.



Syrop z buraków

– zwalcza suchy kaszel oraz chrypkę, a także wzmacnia odporność. Kilka buraków należy zetrzeć na tarce i gotować ok. pół godziny. Następnie wystarczy je przestudzić i dodać do nich tyle łyżeczek miodu, ile było buraków. Całość pozostaje już tylko przecedzić, by uzyskać klarowny syrop gotowy do picia kilka razy dziennie.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie