Choroby pasożytnicze układu pokarmowego mogą być powszechniejsze niż się to wydaje. W Polsce jednym z najczęstszych schorzeń tego typu jest owsica, która najczęściej dotyka dzieci, lecz może pojawić się u każdego. Warto znać jej objawy, aby w razie zauważenia niepokojących sygnałów szybko skonsultować się ze specjalistą.
Pasożyty w naszych organizmach
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 25% ludzi na świecie jest nosicielami pasożytów. W tej grupie najczęstsze to glisty, tasiemce oraz owsiki. Owsiki to drobne, białe robaki, które sącząc się przez organizm, mogą wyrządzić wiele szkód. Sanepid wskazuje, że zakażenie owsikami dotyka od 20 do 30% osób w przedziale wiekowym 7-19 lat.
Jak rozpoznać owsicę?
Owsik ludzki dostaje się do organizmu człowieka poprzez kontakt z jego jajami, które mogą znajdować się na brudnych rękach, zarażonej żywności czy codziennych przedmiotach. Po dostaniu się do jelita grubego larwy owsika rozwijają się, osiągając dorosłość, a ich obecność może być widoczna w kale.
Choć na początku zakażenie może nie dawać objawów, z czasem mogą wystąpić charakterystyczne symptomy, w tym:
- silne swędzenie w okolicach odbytu, szczególnie w nocy,
- problemy ze snem,
- bladość skóry oraz podkrążone oczy,
- częste infekcje intymne u dziewcząt,
- bóle brzucha i głowy,
- zgrzytanie zębami,
- rozdrażnienie i nerwowość,
- spadek apetytu i masy ciała,
- trudności w koncentracji.
Niektóre z objawów owsicy mogą przypominać symptomy innych chorób pasożytniczych. Na przykład glistnica może prowadzić do kaszlu i duszności, natomiast tasiemczyca charakteryzuje się bólami głowy, zawrotami głowy oraz niedokrwistością.
Jak dbać o higienę i unikać pasożytów?
Według ekspertów owsica jest klasycznym przykładem „choroby brudnych rąk”. Dr Anna Jaworska, lekarz rodzinny, podkreśla, iż kluczowym elementem profilaktyki jest przestrzeganie zasad higieny. Nawyk mycia rąk powinien obejmować nie tylko powroty do domu i wizyty w toalecie, ale również kontakt ze zwierzętami oraz przygotowywanie posiłków. Niezwykle istotne jest też dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem.
Sanepid zaleca także regularną zmianę pościeli, ręczników i bielizny, a także częste sprzątanie łazienek i toalet. Warto również zwrócić uwagę na czystość tapicerowanych mebli, gdyż mogą one być siedliskiem jaj pasożytów.
Dieta a pasożyty
Właściwe nawyki żywieniowe mają znaczenie w zapobieganiu zakażeniom pasożytniczym. Produkty bogate w błonnik wspierają naturalne oczyszczanie jelit, co może zmniejszać ryzyko zakażeń. Z kolei nadmierne spożycie słodyczy sprzyja namnażaniu pasożytów, dlatego warto ograniczyć cukier w diecie. Dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz sposób przygotowania posiłków również wspierają zdrowie układu pokarmowego.
Co zrobić, gdy u dziecka wykryto owsicę?
W przypadku potwierdzenia zakażenia owsikami przez lekarza, konieczne jest, aby cała rodzina poddała się leczeniu. Owsiki łatwo się przenoszą, dlatego domownicy powinni ściśle przestrzegać zasad higieny, aby uniknąć ponownego zakażenia. Najbardziej narażone na kontakt z tymi pasożytami są dzieci, opiekunowie oraz nauczyciele.
Źródło/foto: Polsat News