Krowodrza – Dzielnica Krakowa
Krowodrza to obszar Krakowa zlokalizowany w dzielnicy V, który został przyłączony do miasta 1 kwietnia 1910 roku jako XVII dzielnica katastralna. W przeszłości stanowił przedmieście Krakowa i część Kleparza.
Historia Krowodrzy
W przeszłości Krowodrza składała się z folwarków, pól uprawnych oraz ogrodów, a jej obszar był związany z jurydyką duchownych. W miarę urbanizacji, Krowodrza stała się jedną z bardziej uprzemysłowionych części Krakowa.
Z danych austriackiego spisu ludności z 1900 roku wynika, że w Krowodrzy mieszkało 5045 osób, z czego zdecydowana większość była katolikami. Po przyłączeniu do Krakowa w 1910 roku liczba mieszkańców wzrosła do 5583. W 1913 roku powstał tu towarowy dworzec kolejowy, który funkcjonuje do dziś.
Po II wojnie światowej Krowodrza zaczęła dynamicznie się rozwijać, a jej granice zmieniały się w ramach administracyjnych podziałów Krakowa. W 1954 roku zniesiono podział na dzielnice katastralne, a Krowodrza stała się częścią większej dzielnicy Kleparz. W 1973 roku wprowadzono nowy podział administracyjny, w wyniku którego Krowodrza stała się jedną z czterech wielkich dzielnic Krakowa.
Podział Krowodrzy z 1991 roku
Po 1989 roku Krowodrza przeszła zmiany administracyjne. W wyniku podziału z 1991 roku, obszar ten został podzielony na mniejsze jednostki, co odpowiadało lokalnym społecznościom. Większość Krowodrzy została włączona do Dzielnicy V, a północna część, oddzielona linią kolejową, trafiła do Dzielnicy IV.
Galeria
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
- Ulica Litewska
- Ulica Mazowiecka
- Ulica Świętokrzyska
- Ulica Lubelska
- Ulica Prądnicka
- Ulica Józefa Friedleina
- Ulica Racławicka
- Młynówka Królewska
- Park im. Stanisława Wyspiańskiego
- Park Kleparski
Przypisy
Informacje dotyczące Krowodrzy można znaleźć na stronie BIP Krakowa.
Bibliografia
[BIP – Krowodrza](http://www.bip.krakow.pl/?sub_dok_id=1652)