Narwik – Informacje ogólne
Narwik to norweskie miasto i gmina położona w regionie Nordland, 240 km za kołem polarnym nad Morzem Norweskim, z populacją wynoszącą ponad 19 tys. mieszkańców. Miasto, charakterystyczne jako port, jest 29. gminą Norwegii pod względem powierzchni.
Narwik posiada niezamarzający port, który rocznie obsługuje około 30 mln ton rudy żelaza, transportowanej z Kiruny w Szwecji. Oprócz portu przeładunkowego, miasto dysponuje również portem rybackim i przystanią promową. Znajduje się tutaj Muzeum ruchu oporu z czasów II wojny światowej oraz pomnik polskich marynarzy z ORP Grom, poległych w Bitwie o Narwik.
Historia
Okolice Narwiku były zasiedlane już w epoce kamienia. W 1870 roku rozpoczęto eksploatację rudy żelaza w Kirunie, co doprowadziło do budowy linii kolejowej do Narwiku, aby umożliwić transport surowca do portu. W czasie II wojny światowej Narwik miało strategiczne znaczenie, a walki w kwietniu i maju 1940 roku zakończyły się zwycięstwem Niemców, w których uczestniczyli także Polacy.
Etymologia
Nazwa „Narwik” pochodzi z języka staronordyckiego, gdzie „narja” oznacza wąski cypel lądu, a „vik” oznacza osiedle.
Demografia
Na podstawie danych z 2005 roku, gmina Narwik miała 18 512 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia wynoszącą 9,12 os./km². Narwik zajmuje 52. miejsce wśród norweskich gmin pod względem liczby ludności.
Edukacja
- Liczba szkół podstawowych: 14
- Liczba uczniów w szkołach podstawowych: 2517
Władze gminy
Na rok 2011, administratorem gminy był Wiggo Lauritzen, a burmistrzem Karen Margrethe Kuvaas.