W Gdańsku przebywa Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, która uczestniczy w spotkaniach z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE. W Europejskim Centrum Solidarności miała okazję spotkać się z Donaldem Tuskiem, Lechem Wałęsą oraz prezydent miasta, Aleksandrą Dulkiewicz. Jednak wydarzenia te nie odbywają się bez rozgłosu; przed budynkiem trwają protesty rolników oraz związkowców z „Solidarności”. Ich celem jest wywarcie presji na Ursulę von der Leyen w sprawie umowy handlowej z Mercosurem oraz aspektów wdrażania Zielonego Ładu.
Protesty w Gdańsku
Rolnicy, którzy zjawili się na miejscu, domagają się rozmów z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Europosłanka PiS Anna Zalewska podzieliła się informacją w serwisie X, podkreślając, jak ważne jest dla rolników poruszenie tematu umowy z Mercosurem. Agenda ich protestu zyskuje na znaczeniu, co zdaje się potwierdzać migracja ciągników do Gdańska, co z niepokojem zauważyła społeczność lokalna.
Ostry język lidera „Solidarności”
Podczas protestu przewodniczący „Solidarności”, Piotr Duda, nie szczędził ostrych słów pod adresem polityków. Nazwał ich „szkodnikami Europy”, krytykując unijnych komisarzy oraz polski rząd. Duda wyraził obawę, że wprowadzanie Zielonego Ładu może zagrażać polskiemu górnictwu, apelując o powstrzymanie planów, które mogą prowadzić do zamykania kopalń. Jego wystąpienie nagłośniło problem postrzegania reform unijnych przez polskich rolników.
Kwestia Zielonego Ładu i unijna polityka
Zielony Ład to ambitna strategia mająca na celu uczynienie Europy kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 roku. Jak wskazuje korespondent Polsat News w Brukseli, może się okazać, że Komisja Europejska będzie skłonna rozważyć pewne ustępstwa, aby odpowiedzieć na obawy protestujących. Już wkrótce można spodziewać się deklaracji dotyczących rewizji niektórych kontrowersyjnych zapisów.
Głos w tej sprawie zabrał też europoseł Bartłomiej Sienkiewicz, który zauważył, że istnieje możliwość, aby pewne regulacje dotyczące raportowania dla europejskiego biznesu zostały złagodzone. To wszystko wskazuje na to, że sytuacja jest dynamiczna i pełna napięcia, zarówno na płaszczyźnie krajowej, jak i unijnej.
Źródło/foto: Polsat News