Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Skomlin

Chcę dodać własny artykuł

Skomlin

Skomlin to wieś w Polsce, usytuowana w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Skomlin. W miejscowości znajduje się 21 pomników przyrody, a także duży głaz narzutowy przy drodze w kierunku łąk. Wieś leży w pobliżu szosy prowadzącej z Byczyny do Wielunia.

Historia

Skomlin jest znany od 1210 roku, kiedy to został ofiarowany klasztorowi cysterek z Łubnic. Wieś została zaplanowana w formie owalnicy wzdłuż traktu prowadzącego do Śląska. W przeszłości była własnością szlachecką, m.in. rodzin Zawadzkich, Bartochowskich i Bąkowskich. W okresie międzywojennym stacjonowała tu placówka Straży Celnej II linii.

Podczas II wojny światowej niemiecka administracja zniemczyła nazwę miejscowości, zmieniając ją najpierw na Kemmel, a później na Schommeln. W Skomlinie, 17 stycznia 1947 roku, Wojskowy Sąd Rejonowy z Łodzi skazał na śmierć dwie osoby z „bandy” Babinicza, co miało na celu zastraszenie zwolenników PSL przed sfałszowanymi wyborami do Sejmu Ustawodawczego. W latach 1975–1998 Skomlin należał do województwa sieradzkiego.

Zabytki

  • Kościół św. Filipa i Jakuba – z 1740 roku, trójnawowy, z barokowym wyposażeniem wnętrza. Wnętrze zdobi polichromia przedstawiająca siedem sakramentów z 1776 roku, namalowana przez K. Więckowskiego.
  • Spichlerz podworski – z 1777 roku, konstrukcji zrębowej, dwukondygnacyjny, kryty gontem.
  • Kaplica św. Barbary – murowana, z XVIII wieku, przebudowana w 1916 roku, z tablicą upamiętniającą ppor. Bąkowskiego, poległego w 1920 roku oraz groby ofiar terroru hitlerowskiego.