Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) to międzynarodowa instytucja finansowa, założona w 1989 roku. Jego powstanie zainicjował François Mitterrand, a formalne porozumienie dotyczące banku podpisano w Paryżu 29 maja 1990 roku. EBOR rozpoczął działalność 28 marca 1991 roku i ma swoją siedzibę w Londynie.

Cele i zasady działania

EBOR dąży do wspierania rozwoju sektora prywatnego w krajach, które wprowadzają zasady demokracji wielopartyjnej i gospodarki rynkowej. Główne cele banku to:

  • Przyspieszenie zmian strukturalnych w krajach transformujących.
  • Wsparcie rozwoju z poszanowaniem ochrony środowiska.

Bank liczy 66 członków, w tym 64 państwa, Europejski Bank Inwestycyjny i Unię Europejską. Z 3644 zrealizowanych projektów, całkowita wartość wynosi niemal 235,2 miliarda EUR, z czego 78,9 miliarda pochodzi z finansowania EBOR. Kluczowe kraje, w których bank prowadzi operacje, to Rosja, Turcja, Polska, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Kazachstan oraz Mongolia. W 2012 roku planowano rozszerzenie działalności na kraje basenu Morza Śródziemnego.

Reprezentacja i zarząd

Polska uczestniczy w Radzie Dyrektorów EBOR w ramach konstytuanty z Bułgarią i Albanią. W ciągu lat wiceprezesami byli m.in. Jan Winiecki, Jan Krzysztof Bielecki oraz Kazimierz Marcinkiewicz. Obecnie funkcję dyrektora wykonawczego sprawuje Wioletta Barwicka-Lofthouse.

Prezesem EBOR jest Odile Renaud-Basso, która objęła to stanowisko po Sumie Chakrabartim, wybranym na drugą kadencję w 2016 roku.

Linki zewnętrzne

EBOR odgrywa istotną rolę w stabilizacji gospodarczej regionów wschodnioeuropejskich, przyczyniając się do ich rozwoju oraz integracji z rynkiem europejskim.