W nocy z soboty 27.03 na niedzielę 28.03 zmieniamy czas na letni. W niedzielę nad ranem należy przesunąć wskazówki zegara z godziny 2:00 na 3:00. W całej Unii Europejskiej czas zimowy rozpoczyna się w ostatnią niedzielę października, a czas letni w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym bezterminowo obowiązująca dyrektywa ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.
Od kilku lat trwa dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez KE wśród Europejczyków w 2018 wykazały, że 84 proc. osób jest za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi. Zwolennikami rezygnacji ze zmiany czasu są też Polacy. Badanie CBOS przeprowadzone w marcu 2019 pokazuje, że przeciwko zmienianiu czasu opowiada się 78,3 proc. osób. Większość Polaków (74 proc. respondentów) preferowałaby pozostanie przy czasie letnim.
Jak tłumaczył dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zmiana czasu dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy.
Zmiana czasu została wprowadzona w celu oszczędzania energii w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Wprowadzenie czasu letniego jako pierwszy zaproponował podobno Benjamin Franklin w XVII wieku. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. W Polsce zmiana czasu stosowana jest nieprzerwanie od 1977 roku.
źródło: PAP