Nie ma wątpliwości, że jedyną pewną rzeczą w życiu są podatki. Każdy, kto w 2024 roku zarobił choćby najmniejszą kwotę, ma obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Wśród skomplikowanych przepisów łatwo się zgubić, dlatego „Fakt” przygotował kilka przydatnych wskazówek. Dziś skupimy się na tym, do kiedy pracodawca zobowiązany jest do przekazania formularza PIT-11.
Termin Przekazania PIT-11
Spora część Polaków już otrzymała PIT ze szczegółami zeszłorocznych dochodów, natomiast inni wciąż czekają na ten dokument. Pracodawcy mają obowiązek przygotować trzy egzemplarze deklaracji PIT-11: jeden dla urzędów skarbowych, drugi dla pracownika, a trzeci do archiwizacji w firmie. Kiedy należy dostarczyć PIT-11? Już wyjaśniamy!
PIT-11 musi być dostarczony pracownikowi najpóźniej do 28 lutego 2025 roku. Warto jednak zauważyć, że niezależnie od tego, czy pracodawca wywiąże się z tego obowiązku na czas, sami musimy złożyć zeznanie podatkowe. W takiej sytuacji można oszacować dochody na podstawie pasków wynagrodzeń.
Kiedy można liczyć na zwrot podatku?
Wiele osób z niecierpliwością oczekuje na zwrot podatku – skarbówka zacznie wypłacać nadpłacone kwoty od 16 lutego. Oczywiście, mowa tutaj o podatnikach, którzy spełniają warunki do jego otrzymania. W przypadku złożenia deklaracji elektronicznych, urząd ma 45 dni na dokonanie zwrotu.
Jeżeli zdecydujesz się na tradycyjny sposób rozliczenia, poprzez papierowy formularz, musisz się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania – skarbówka na zwrot ma aż trzy miesiące. Dobrą wiadomością dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny jest to, że ich zwrot podatku nastąpi po 30 dniach.
Znajomość przepisów to podstawa
Pamiętaj, aby w lutym złożyć odpowiednie dokumenty w ZUS. Dzięki temu możesz liczyć na wyższą trzynastkę. Warto być na bieżąco z przepisami, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, które mogą przynieść zmiany w przepisach podatkowych.