Premier Wietnamu, Pham Minh Chinh, przybędzie na wizytę do Polski, gdzie spotka się z Donaldem Tuskiem. Ta pierwsza od piętnastu lat wizyta podkreśla rosnącą współpracę gospodarczą pomiędzy Polską a Wietnamem, który ma w naszym kraju 25-tysięczną diasporę. W agendzie rozmów znajdzie się także temat bezpieczeństwa.
Znaczenie spotkania dla relacji polsko-wietnamskich
W czwartek w Warszawie Tusk i Chinh omówią kwestie związane z współpracą obu krajów. Wietnam jest największym partnerem handlowym Polski w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Warto zaznaczyć, że wymiana handlowa wzrosła z 2,11 miliarda dolarów w 2020 roku do 3,43 miliarda dolarów w 2024 roku. Premier Tusk zaprezentuje również priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, a bezpieczeństwo międzynarodowe, w szczególności sytuacja w Ukrainie, stanie się ważnym tematem rozmów.
Solidarność wietnamskiej diaspory
VNA, oficjalna agencja prasowa Wietnamu, podkreśla, że wizytę ministra Chinha, w towarzystwie małżonki oraz wysokiej rangi delegacji, można uznać za kluczową dla dalszego rozwoju relacji bilateralnych. Wietnamczycy w Polsce, cenieni za swoją solidarność i wkład w rozwój kraju, odgrywają aktywną rolę w polskim społeczeństwie.
Spotkania na szczycie
Przed przybyciem do Warszawy, premier Chinh spotkał się z premierem Rosji, Michaiłem Miszustinem, w ramach obchodów 75-lecia nawiązania dyplomatycznych relacji między Rosją a Wietnamem. Po Polsce premier odwiedzi również Czechy i Szwajcarię, gdzie weźmie udział w Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Davos w dniach 20-24 stycznia.
Historia relacji polsko-wietnamskich
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Wietnamem sięgają 1950 roku, kiedy to Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały Wietnam. Wówczas do kraju przybyli pierwsi wietnamscy studenci, a kolejne fale migracyjne miały miejsce po 1986 roku, kiedy w Wietnamie wprowadzono reformy umożliwiające obywatelom poszukiwanie pracy za granicą.
Wietnam pozostaje kluczowym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych w Azji Południowo-Wschodniej. W 2023 roku wartość eksportu wyniosła 175,7 miliona euro, przy czym dominujące produkty to mięso drobiowe, ryby oraz różnorodne mąki i podroby.
Pham Minh Chinh – biografia
Pham Minh Chinh pełni funkcję premiera od 2021 roku, a do Biura Politycznego Komunistycznej Partii Wietnamu dołączył w 2016 roku. W przeszłości związany był z wietnamskim wywiadem oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Ukończył Techniczny Uniwersytet Inżynierii Lądowej w Bukareszcie, gdzie zdobył wiedzę z zakresu inżynierii oraz prawo, uzyskując stopień doktora.
Źródło/foto: Interia