79 projektów o łącznej wartości przekraczającej 10,16 mln zł zyskało wsparcie finansowe w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą 2025”, jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Realizacja przedsięwzięć zaplanowana jest na rok 2025, a w kontekście polskiej prezydencji w Radzie UE w pierwszej połowie tego roku zostanie zrealizowanych 17 zadań.
CEL PROGRAMU
Program ma na celu promowanie polskiej kultury w jej różnorodnych formach i ukazanie osiągnięć wybitnych polskich artystów. Realizowane projekty przyczynią się do budowania pozytywnego wizerunku Polski jako kraju nowoczesnego oraz otwartego na dialog międzykulturowy. Dofinansowane działania mają inspirować zagranicznych odbiorców do odkrywania polskiej kultury i tożsamości, a także wspierać międzynarodowy dialog kulturalny z udziałem naszego kraju – zaznacza resort kultury.
NABÓR WNIOSKÓW
W ramach tegorocznej edycji programu ogłoszono nabór na projekt „Promocja kultury polskiej za granicą – Polska Prezydencja w UE 2025”.
WSPIERANE PROJEKTY
Dofinansowanie otrzymały różnorodne inicjatywy, w tym: pokazy polskich filmów w Ameryce Łacińskiej (w takich krajach jak Chile, Kuba, Kostaryka, Meksyk, Panama, Peru i Wenezuela); współpraca Studia Jazzowego Polskiego Radia z Nasjonal Jazzscene w Oslo w Norwegii; prezentacja polskiej muzyki w Pradze pod nazwą Polske hudebnitydny; projekt The Social Design 2025 oraz koncerty NeoQuartet w Berlinie i Paryżu, które promują współczesną muzykę polską i europejską. Nie zabraknie także teatru dla najmłodszych w Danii i na Cyprze, pod hasłem „TU MIESZKAMY razem”.
Wsparcie otrzymają także: Polish Art Week Berlin, 6. Avant Art Festival; prezydencja Polski w UE w Estonii; hiszpańska trasa koncertowa Sinfonii Varsovii; wystawienie „Do piachu” Tadeusza Różewicza w adaptacji witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego na Międzynarodowym Festiwalu Małych Scen w Rijece; tournée Orkiestry Sinfonietta Cracovia w Niemczech oraz projekt Memories of Water, Memories of Air w Wenecji.