Dzisiaj jest 15 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Erdogan odwraca się od Unii Europejskiej i wybiera współpracę z Rosją – koniec tureckiej izolacji?

Turcja podjęła kluczową decyzję, składając wniosek o członkostwo w grupie BRICS, co zauważa Asli Aydintasbas, ekspertka z think tanku ECFR. Jej zdaniem, Ankara przez długi czas dążyła do wstąpienia do Unii Europejskiej, jednak skutecznie izolowana, znalazła się na marginesie. Ekspertka wskazuje, że w Turcji panuje rozczarowanie wobec UE i Zachodu, co odczuwane jest na różnych poziomach, nie tylko w rządzie, ale również w społeczeństwie, opozycji oraz organizacjach pozarządowych.

NOWE PERSPEKTYWY ANKARY

W obliczu stagnacji procesu akcesyjnego do Unii Europejskiej, Ankara zdecydowała się na sojusz z krajami BRICS, w skład którego wchodzą Brazilia, Indie, Rosja i Chiny. Ekspertka podkreśla, że władze Turcji mają poczucie, iż ich miejsce w Europie już nie istnieje. Jak zauważa Aydintasbas, hegemonia Zachodu słabnie, a mocarstwa średniej wielkości zyskują na znaczeniu, co sprawia, że Ankara pragnie utrzymywać konkurencyjne relacje z tymi krajami.

STRATEGIA, A NIE EKONOMIA

Mimo że BRICS nie ma istotnego znaczenia ekonomicznego dla Turcji, która wciąż współpracuje głównie z Europą, decyzja o wstąpieniu do tego sojuszu ma sens z perspektywy strategii zabezpieczeń. Ankara chce budować relacje z Rosją i Chinami, nie zamierzając jednak całkowicie przynależeć do tych krajów. Wciąż dąży do utrzymania członkostwa w NATO oraz polepszenia stosunków z USA i UE, mając świadomość, że Unia nie wykazuje rzeczywistej chęci przyjęcia Turcji do grona swoich państw.

IZOLACJA CZY INTEGRACJA?

Aydintasbas zwraca uwagę na „odrzucenie” Turcji, które stało się widoczne podczas ostatniej wizyty ministra spraw zagranicznych Hakana Fidana w Brukseli. W Turcji zapanowało poczucie rozczarowania z powodu długiej i niepewnej drogi akcesyjnej. Ekspertka podkreśla, że zamiast izolować Turcję, Unia powinna dążyć do budowania silnych relacji, co mogłoby zmotywować turecki system do większej demokratyzacji.

BRICS zostało stworzone jako alternatywa dla grupy G7, a obecnie liczy dziewięć państw, do których w styczniu 2024 roku dołączyły Egipt, Etiopia, Iran oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. W najnowszych informacjach pojawiły się również zapisy kolejnych 15 krajów, które zadeklarowały chęć przystąpienia.

Chociaż BRICS nie ma na celu tworzenia sojuszu politycznego ani militarnego, dąży do zreformowania systemu walutowego i Organizacji Narodów Zjednoczonych, co wskazuje na rosnące znaczenie współpracy gospodarczej między krajami członkowskimi.

Bądź na bieżąco i śledź nasz fanpage na Facebooku, aby komentować nasze artykuły oraz być na bieżąco z najnowszymi informacjami!

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie