Dzisiaj jest 8 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł
Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka – kto może skorzystać?

Niestety, ale czasami niespodziewanie możemy wpaść w duże problemy. Utrata pracy, zaciągnięty kredyt we frankach, ciężka choroba czy kryzys spowodowany pandemią koronawirusa mogą wpłynąć niekorzystnie na naszą sytuację finansową. Na spłatę pierwotnego zobowiązania wielu dłużników reaguje gwałtownie, biorąc kolejne, bardzo wysoko oprocentowane pożyczki. Z czasem, w większości przypadków, oznacza to niewypłacalność. Aby uchronić się przed dużym gronem wierzycieli, dłużnik może skorzystać z tzw. upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka ma swoje zalety i wady. Wejście w układ z wierzycielami powoduje, że musimy pójść na wiele ustępstw i liczyć się z utratą mieszkania czy samochodu. Nawet mimo to, upadłość konsumencka pozwala dłużnikowi zacząć „nowe życie” od zera nie patrząc na długi z przeszłości. Kiedy można skorzystać z upadłości konsumenckiej i jakie trzeba spełniać wymagania?

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka, zwana także upadłością wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, unormowana została prawnie w art. 491 ustawy Prawo upadłościowe. Upadłość to w skrócie ścieżka dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które wobec różnych czynników popadły w kłopoty finansowe i stali się niewypłacalni

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Według prawa, z upadłości konsumenckiej mogą skorzystać osoby, które nie mają prawa do ogłoszenia upadłości przedsiębiorców. Tak więc z grona osób, które mogą ubiegać się o upadłość konsumencką wypadają

– przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą;
– wspólnicy spółek jawnych i partnerskich;
– komplementariusze w spółkach komandytowych i komandytowo-akcyjnych;
– komandytariusze i akcjonariusze w spółkach komandytowo-akcyjnych,
– osoby fizyczne prowadzące na własny rachunek działalność zawodową – tzw. wolne zawody.

Przepis art. 7 Prawa upadłościowego mówi także o tym , że upadłość konsumencką mogą ogłosić osoby, które kiedyś były, jednak w tym momencie nie są już przedsiębiorcami (od zakończenia działalności musi minąć co najmniej rok.

Omawianą instytucję można zastosować również wobec osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne, pod warunkiem że nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Przede wszystkim trzeba skonstruować wniosek do sądu. Wniosek ten musi być bardzo dobrze uargumentowany i musi posiadać wszystkie przesłanki, które świadczą o tym, że wnioskodawca może być brany pod uwagę w tym procesie. Z pomocą w przygotowaniu całej dokumentacji przychodzą liczne kancelarie prawne jak np. www.podel.pl. Prawnicy specjalizujący się w prawie upadłościowym z pewnością zagwarantują najwyższą jakość przygotowanych dokumentów i zwiększają znacznie szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji sądu. Uznane kancelarie biorą pod opiekę swoich Klientów i prowadzą ich przez całą drogę sądową aż do szczęśliwego zakończenia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie