Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Uniewinnienie byłego szefa KPRM w sprawie lotu do Smoleńska

Warszawski Sąd Apelacyjny prawomocnie uniewinnił Tomasza Arabskiego, który pięć lat temu został skazany za niedopełnienie obowiązków podczas organizacji tragicznego lotu do Smoleńska w 2010 roku. Wówczas Arabski pełnił funkcję szefa kancelarii premiera Donalda Tuska.

NOWY WYROK

Tomasz Arabski, skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, otrzymał w poniedziałek uniewinnienie. Informację tę potwierdził obrońca prof. Zbigniew Ćwiąkalski, rozmawiając z reporterem „Wydarzeń”, Robertem Gustą.

KATASROFA W SMOLEŃSKU

W czerwcu 2019 roku Arabski został uznany winnym niedopełnienia obowiązków w związku z organizacją lotu, który zakończył się katastrofą oraz śmiercią polskiej delegacji, w tym pary prezydenckiej. Sędzia Hubert Gąsior podkreślił, że odpowiedzialność za tragiczne wydarzenia spoczywa nie tylko na skazanym, ale także na instytucjach państwowych, takich jak Kancelaria Prezydenta RP i wojsko.

KASACJA I UNIEWINNIENIE

Sprawa została ponownie rozpatrzona przez Sąd Apelacyjny z powodu kasacji, która została złożona w związku z obecnością źle obsadzonego sędziego w pierwszej instancji. W wyniku nowego wyroku, Arabski i dwoje innych urzędników zostali uniewinnieni. Warto dodać, że bez tej decyzji zarzuty wobec wszystkich oskarżonych mogłyby się przedawnić w kwietniu przyszłego roku.

OPINIE ARABSKIEGO

W rozmowie z radiem RMF FM Arabski skomentował wcześniejszy wyrok, oceniając go jako „niesprawiedliwy i absurdalny”. Proces, który rozpoczął się w 2016 roku, został zainicjowany przez grupę bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, na czele z rodzinami Anny Walentynowicz i Zbigniewa Wassermanna. Miał on swoje podstawy w artykule 231 Kodeksu karnego, który przewiduje karę do trzech lat więzienia za niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego.

Wcześniej prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące przygotowań do lotów z 7 i 10 kwietnia 2010 roku, ale sprawa powróciła na wokandę, do czego przyczyniło się wielu zainteresowanych prawidłowym wyjaśnieniem okoliczności tej tragicznej katastrofy.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie