Polsat i TVN znalazły się na liście podmiotów objętych ochroną, jednak, jak zauważa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT), decyzja ta została podjęta bez uwzględnienia jej konstytucyjnej i ustawowej pozycji. KRRiT uznaje takie działanie za „bezprawne, bezskuteczne, mogące powodować szkodę w interesie prywatnym i publicznym”.
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
18 grudnia Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz organów kontrolnych, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2027 r. W jego ramach Telewizja Polsat oraz TVN zostały dodane do listy chronionych podmiotów. Rada, kierowana przez Macieja Świrskiego, podkreśla w swoim komunikacie, że działania te zostały podjęte „z pominięciem konstytucyjnej i ustawowej roli Krajowej Rady”, co wzbudza poważne zastrzeżenia.
KONSULTACJE Z KRRiT
KRRiT wyraża oburzenie, że nie została to ani konsultowana, ani informowana na żadnym etapie o zamierzonym nadzorze nad mediami prywatnymi przez Rząd. „Takie postępowanie stanowi kolejną próbę przejęcia kompetencji Krajowej Rady, niezależnej od administracji rządowej, co może prowadzić do wpływania na treść programów emitowanych przez zależnych nadawców” — napisano w oświadczeniu.
LEGALNOŚĆ ZMIAN
W komunikacie podkreślono, że jakiekolwiek zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów dotyczące wykazu chronionych podmiotów są bezprawne, a ich wprowadzenie może rodzić odpowiedzialność karną dla osób, które wprowadzały je w życie. Rada wskazała również, że obecny system prawny chroni interesy państwa i podkreśliła konieczność spełnienia wymogów ustawowych w zakresie koncesjonowania programów radiowych i telewizyjnych, co należy do kompetencji KRRiT.
BEZPIECZEŃSTWO INFORMACYJNE
KRRiT zwraca również uwagę na likwidację jednostek publicznej radiofonii i telewizji, które przez lata były uważane za mające strategiczne znaczenie dla polskiego państwa. Takie działania, zdaniem Rady, stoją w sprzeczności z bezpieczeństwem informacyjnym kraju. „Działania Prezesa Rady Ministrów są próbą przejęcia kolejnych kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji” — zakończono komunikat.