Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9 nawiedziło prefekturę Miyazaki w południowo-zachodniej Japonii w poniedziałek wieczorem. Po wstrząsach powstały mniejsze fale tsunami, a lokalne władze wystosowały ostrzeżenia przed możliwością wystąpienia kolejnych, większych tsunami.
Wstrząsy w Miyazaki
Wstrząsy miały miejsce w poniedziałek, około godziny 21:00, w południowo-zachodniej części wyspy Kiusiu. Epicentrum znajdowało się 36 km w głąb lądu, nieopodal 18 km od wybrzeża prefektury Miyazaki.
Ostrzeżenia przed tsunami
Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzegła przed możliwością wystąpienia tsunami o wysokości przekraczającej jeden metr. Wcześniej wystąpiły już mniejsze fale, osiągające do kilkudziesięciu centymetrów. Choć nie były one ogromne, ich siła wciąż stanowi zagrożenie. Mieszkańcom i turystom zaleca się unikanie wybrzeża.
„Tsunami może występować wielokrotnie. Prosimy, aby nie wchodzić do morza ani nie zbliżać się do obszarów przybrzeżnych,” podano w komunikacie agencji.
Skutki trzęsienia
Według lokalnych mediów nikt nie odniósł obrażeń, ale w kilku lokalizacjach odnotowano drobne uszkodzenia budynków. W sieci społecznościowej pojawiły się nagrania przedstawiające spadające przedmioty oraz przewracające się meble.
Japonia w ogniu wstrząsów
Japonia, usytuowana na styku czterech płyt tektonicznych w rejonie „ognistego pierścienia Pacyfiku,” jest jednym z krajów najbardziej narażonych na kataklizmy naturalne. Co roku dochodzi tam do około 1,5 tys. trzęsień ziemi, co stanowi około 18 proc. wszystkich wstrząsów na świecie.
Przeszłość tragicznych wydarzeń
Jednym z najbardziej tragicznych incydentów w tej historii było trzęsienie ziemi z 1 stycznia 2024 roku, które miało miejsce na półwyspie Noto w prefekturze Ishikawa. Wstrząsy o sile 7,5 mogły zabić 241 osób i ranić 1296. Zjawisko to przyczyniło się do powstania tsunami na Morzu Japońskim, którego fale dotarły nawet do Korei Południowej oraz do Rosji, gdzie również wydano ostrzeżenia.
Aktualne wydarzenia w Japonii przypominają nam o potędze natury i kruchości życia ludzkiego. Dla mieszkańców regionów zagrożonych trzęsieniami ziemi, każdy dzień stanowi niepewność oraz ciągłą gotowość na to, co może przynieść nadchodząca noc.
Źródło/foto: Polsat News