Na początku lutego z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) wynika, że zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość cieszą się równym poparciem, które wynosi 30 proc. Poparcie dla tych dwóch formacji odzwierciedla nie tylko ich dotychczasową obecność na scenie politycznej, ale również zmiany w preferencjach wyborczych Polaków. Na trzecim miejscu znajduje się Konfederacja, która uzyskała 13 proc. głosów, a pod progiem wyborczym dla koalicji znalazła się Trzecia Droga.
Udział Polaków w wyborach
Gdyby wybory do parlamentu miały odbyć się na początku lutego, aż 80 proc. dorosłych Polaków zadeklarowałoby chęć udziału. To o 2 punkty procentowe mniej niż w styczniu. Z drugiej strony, 11 proc. Polaków zdecydowanie odrzuca możliwość głosowania, co również stanowi spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
Konfederacja w czołówce, ale pod progiem dla Trzeciej Drogi
Na czołowych miejscach, ex aequo, znajdują się Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość, które zyskały poparcie u nieco mniej niż jednej trzeciej respondentów (po 30 proc.). Niestety, obie partie muszą się liczyć ze spadkiem liczby zwolenników – ich poparcie obniżyło się o 3 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania. Konfederacja, od niemal roku na trzecim miejscu w rankingu, utrzymuje swoje poparcie na poziomie 13 proc., co jest identycznym wynikiem jak w styczniu.
Lewica i Trzecia Droga znajdują się na kolejnych miejscach, obie uzyskując po 6 proc. poparcia. Choć dla Lewicy oznacza to niemal pewne wprowadzenie swoich przedstawicieli do parlamentu, nie można tego samego powiedzieć o Trzeciej Drodze, której przyszłość w Sejmie nie wygląda różowo. Poparcie dla tej koalicji spadło o 1 punkt procentowy od stycznia.
Niepewność wśród wyborców
Niepokojący wzrost widać także wśród wyborców wahających się – obecnie 13 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie potrafiłoby wskazać preferowanej partii. To aż o 8 punktów procentowych więcej niż w styczniu, co może świadczyć o zmieniającej się atmosferze przed wyborami.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (94,1 proc.) oraz wywiadów internetowych (5,9 proc.) w dniach 3–5 lutego 2025 roku, na próbie dorosłych mieszkańców Polski liczącej 1000 osób.
Źródło/foto: Onet.pl
Rafał Guz / PAP