W ostatnich dniach świat obiegła smutna wiadomość o odejściu dwóch wpływowych miliarderów. W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, norweski potentat nieruchomości oraz turystyki, znany z licznych inwestycji w ogólnokrajowej skali. Jego majątek, szacowany na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych), zostanie teraz przekazany fundacji wspierającej rozwój medycyny. Z kolei niemieckie media doniosły o niespodziewanej śmierci Friedricha Knappa, założyciela i CEO popularnej marki odzieżowej New Yorker, który zmarł w wieku 73 lat.
Olav Thon – historia sukcesu i działalność charytatywna
Olav Thon był właścicielem sieci hoteli i centrów handlowych w północnej Europie, a jego firma, Olav Thon Gruppen, skupiała się na budownictwie mieszkaniowym oraz prowadzeniu hoteli. To on zainwestował w rozwój sieci Thon Hotels, która dysponuje w Norwegii 10 000 pokojami hotelowymi, a także posiada ponad 90 domów towarowych w Szwecji i Norwegii. Mimo imponującego majątku, Thon pozostawał blisko społeczności, angażując się w działalność charytatywną i sprawując funkcję honorowego przewodniczącego Norweskiego Związku Turystyki.
Chociaż jego życie pełne było sukcesów, zaczynał skromnie – urodził się na farmie, a swoją pierwszą działalność gospodarczą otworzył w Oslo w wieku 17 lat. W 2013 roku przekazał wszystkie swoje udziały fundacji Thon Stiftelsen, która wspomaga badania w dziedzinie medycyny. Mimo że nie doczekał się potomstwa, w 2019 roku ożenił się ze swoją długoletnią partnerką, Sissel Berdal Haga. Jego charakterystyczny styl, w tym czerwona wełniana czapka, stał się rozpoznawalnym symbolem, a zaangażowanie w działalność sportową i charytatywną przyniosło mu szacunek nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.
Friedrich Knapp – twórca marki New Yorker
Niemieckie media podały, że Friedrich Knapp, twórca marki New Yorker, odszedł w wieku 73 lat. To on, poprzez swoje wizjonerskie podejście, zbudował jedną z najbardziej rentownych sieci modowych w Europie. Jego firma zatrudnia około 23 000 pracowników dysponujących ponad 1200 sklepami w 47 krajach. Według magazynu „Forbes”, jego majątek szacowano na około 4,36 miliarda euro (ponad 17 miliardów złotych).
W oświadczeniu wydanym przez zarząd New Yorker podkreślono, jak wielki wpływ miał na rozwój firmy oraz jak bardzo doceniany był za swoje odważne decyzje i sposoby zarządzania. Burmistrz Brunszwiku, Thorsten Kornblum, również oddał hołd Knappowi, zauważając jego ogromny wkład w rozwój firmy, a także społeczności lokalnej w dziedzinie sportu i kultury. Friedrich Knapp pozostawił po sobie partnerkę i troje dzieci, a jego osiągnięcia z pewnością na długo pozostaną w pamięci jego współpracowników oraz klientów.
Źródło/foto: Interia