Dzisiaj jest 13 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

TELEOPIEKA – „czerwony guzik” może uratować życie

Czym tak naprawdę jest teleopieka? Komu i jak ma służyć? Nie ma jednej definicji, jednak najbliższa naszemu projektowi pilotażowemu mówi, że to wsparcie udzielane na odległość z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, które świadczone są w sposób ciągły.



Wykorzystanie nowoczesnych technologii w opiece nad osobami starszymi – zobacz jak my to robimy.


Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu jest instytucją podlegającą pod Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Do głównych zadań ROPS należy m.in. kreowanie nowych rozwiązań w obszarze polityki senioralnej. Strategicznym celem jest poprawa jakości życia najstarszych mieszkańców wielkopolski, m.in. poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań służących utrzymaniu jak najdłużej osoby starszej w jej naturalnym środowisku. W projekcie teleopieki Wielkopolski System Opieki Seniora (Wielkopolski SOS) postanowiliśmy wesprzeć także gminy w kreowaniu polityki senioralnej, wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, a także w organizowaniu społeczności lokalnych.

Dzięki projektowi 'Wielkopolski System Opieki Seniora’ nasi wielkopolscy seniorki i seniorzy mogą czuć się bezpieczniej we własnych domach. Synergia świadczonej całodobowo usługi teleopieki przez profesjonalną kadrę ratowników medycznych z pakietem wspierającym gminy w pobudzaniu społeczności lokalnych jest kluczowym celem naszego pilotażu – mówi dr Grzegorz Grygiel, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.


Jak to działa?

Poznański ROPS jest liderem pilotażowego projektu i we współpracy z 29 gminami znajdującymi się na terenie województwa wspiera aż 400 seniorek i seniorów. Każdy i każda z uczestniczek i uczestników otrzymuje specjalną opaskę, która umożliwia bieżące monitorowanie, rejestrowanie oraz przyjmowanie zgłoszeń alarmowych przez profesjonalną kadrę ratowników medycznych. Projekt ma za zadanie przetestowanie usługi teleopieki dostępnej 24 h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów, to główne założenie naszego projektu – opaska ma funkcję lokalizacji, pomiaru podstawowych parametrów życiowych, a także kluczowy dla projektu – system przywoławczy SOS.



Cel projektu teleopieki Wielkopolski System Opieki Seniora (Wielkopolski SOS).


Projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych, szczególnie tych mieszkających samotnie na terenach gmin partnerskich, w wieku 60+. W naszym pilotażu chcieliśmy podkreślić dwa podejścia, którymi kierowaliśmy się przy kreowaniu wizji naszego projektu. Z jednej strony teleopieka jako forma profilaktyki, która ma służyć utrzymaniu samodzielności seniora, z drugiej teleopieka jako forma uzupełnienia usług opiekuńczych. Wartością dodaną jest fakt, że zaproponowane rozwiązanie odciąża także opiekunki i opiekunów osób starszych. Takie podejście idealnie wpisuje się więc w realizację Wielkopolskiego Programu Wspierania Osób Starszych na lata 2021-2025, którego kluczową ideą jest podnoszenie jakości życia seniorek i seniorów poprzez umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnymi i aktywnymi.



Projekt jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w latach 2021-2022 i ma być kontynuowany.


Widoczne pozytywne efekty wdrażania projektu dają podstawę do kontynuowania zadania w kolejnych latach. Udało nam się zabezpieczyć środki na kontynuację w latach 2023-2024. Kolejnym krokiem będzie utworzenie regionalnego centrum teleopieki, które obejmie swoim zasięgiem znaczne grono naszych wielkopolskich seniorek i seniorów. Trwają już prace nad budowaniem wizji wielkopolskiego centrum teleopieki, które jest jednym ze strategicznych projektów Samorządu Województwa Wielkopolskiego finansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Wielkopolski. Więcej informacji na temat projektu Wielkopolski System Opieki Seniora (Wielkopolski SOS) można znaleźć na stronie internetowej:

https://rops.poznan.pl/projekty/teleopieka-projekt-pilotazowy/

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie