Wizyta marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, w Estonii to ważny krok w kierunku kształtowania relacji bałtyckich. „Musimy przestawić się mentalnie i spojrzeć na Bałtyk z twarzą ku niemu, a nie z plecami, jak miało to miejsce do tej pory. Nadeszła pora, aby na nowo poczuć się krajem bałtyckim” — zauważył przed wyjazdem do Estonii.
WIZYTA I DEBATA
Hołownia uda się do Estonii na dwudniową wizytę, podczas której w Tartu spotka się z przewodniczącymi parlamentów Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy oraz Ukrainy. W programie znalazła się także debata z studentami tamtejszego uniwersytetu poświęcona pokojowi w Ukrainie.
„Głównym celem naszych rozmów będzie bezpieczeństwo, na które składają się wsparcie dla Ukrainy oraz relacje transatlantyckie. Trwające ataki hybrydowe na obszarze Bałtyku stają się jednym z kluczowych zagadnień naszej odpowiedzialności” — podkreślił marszałek Sejmu podczas konferencji prasowej przed odlotem. Zwrócił uwagę na problem zniszczenia podwodnej infrastruktury, co wykracza poza uszkodzenia kabli, a obejmuje także ataki z użyciem dronów podwodnych oraz różnego rodzaju prowokacje, które codziennie mają miejsce w tym regionie.
MENTALNA ZMIANA I NOWE SPOJRZENIE
Hołownia zaznaczył konieczność zmiany myślenia i „zaślubin Polski z morzem”, co oznacza wyodrębnienie północnego kierunku w polityce, który był dotychczas zaniedbywany. „Dotychczas nasze spojrzenie kierowało się głównie na południe, do Wyszehradu. Teraz musimy dostrzec północ i ponownie przypieczętować rolę Polski jako lidera Europy Północnej” — dodał.
„Chcemy zademonstrować naszą bliskość, współpracę oraz jedność w obliczu nadchodzących wyzwań. Każdy kraj odgrywa kluczową rolę w realizacji tego celu” — mówił Hołownia, podkreślając znaczenie wspólnej pracy na rzecz zacieśniania relacji między krajami regionu.
SPOTKANIE NA UNIWERSYTECIE W TARTU
W poniedziałek na Uniwersytecie w Tartu marszałek Sejmu spotka się z przewodniczącymi parlamentów. Po wspólnych oświadczeniach dla mediów odbędzie się debata pt. „Jak osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój na Ukrainie i w Europie?”, w której weźmie udział również przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.
To spotkanie kontynuuje format białostocki, który ma na celu zacieśnienie współpracy między krajami południowego Bałtyku a Ukrainą oraz rozwój zdań w zakresie militarnym, gospodarczym i technologicznym. Ostatni raz przewodniczący parlamentów Polski, Estonii, Litwy, Łotwy i Ukrainy zebrali się w czerwcu ubiegłego roku, przyjmując wspólną deklarację dotyczącą pogłębienia współpracy w obliczu wzrastającej agresji rosyjskiej.
Wydarzenie to podkreśla nie tylko potrzebę zacieśniania więzi regionalnych, ale także determinację w obliczu zza wschodniej granicy, która wciąż zagraża bezpieczeństwu Europy.