Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Szwecja w kryzysie: narastająca przemoc gangów i impotencja policji

Przemoc gangów w Szwecji to nadal poważny problem, który przybiera nowe formy, co zostało zauważone w raporcie Narodowego Departamentu Operacyjnego policji za miniony rok. Choć liczba strzelanin uległa zmniejszeniu, przestępcy adaptują swoje metody, sięgając po materiały wybuchowe i rekrutując nieletnich przez internet. W kraju coraz łatwiej jest zlecić morderstwo, co udowodniła sprawa związana ze śmiercią Salwana Momiki, odpowiedzialnego za podpalenia Koranu. Policja w Szwecji zmaga się z wyzwaniem dotarcia do osób zlecających zabójstwa, które przeniosły się za granicę.

Wysoka Liczba Konfliktów

Johan Olsson, szef Narodowego Departamentu Operacyjnego (NOA), zauważa, że mimo spadku liczby strzelanin, „liczba konfliktów w Szwecji wciąż pozostaje na wysokim poziomie”. Zwraca uwagę na rekrutację nastolatków, która odbywa się w przestrzeni cyfrowej, co również znajduje potwierdzenie w raporcie z roku 2024.

W roku ubiegłym w wyniku przemocy z użyciem broni palnej życie straciło 44 osoby, co w porównaniu do 54 zgonów w 2023 roku, wskazuje na pewną tendencję spadkową. Około jedna trzecia z podejrzanych sprawców miała mniej niż 18 lat, a dziesięciu z nich było poniżej 15 roku życia.

Międzynarodowa Działalność Gangów

Pierwotnie gangi narkotykowe miały charakter lokalny, jednak ich liderzy z czasem przenieśli się do tzw. bezpiecznych krajów, takich jak Turcja, Maroko czy Irak, skąd zdalnie kierują swoimi operacjami, co utrudnia ich ekstradycję. Raport wskazuje, że w 57 krajach kryje się około 600 członków gangów.

Wśród najbardziej znanych gangsterów w Szwecji znajduje się Rawa Majid, znany jako „Lis Kurdyjski”, który prawdopodobnie przebywa obecnie na Bliskim Wschodzie.

Nastolatkowie w Działaniach Przestępczych

Działalność gangów z Szwecji rozszerza się również na inne kraje skandynawskie. W 2024 roku zjawisko rekrutacji młodych ludzi do przestępczości z wykorzystaniem internetu stało się problemem w Danii, Norwegii, a częściowo także w Finlandii.

Nową metodą zastraszania przeciwników stało się wykorzystywanie ładunków wybuchowych. W styczniu tego roku odnotowano 32 eksplozje bomb i granatów, głównie w rejonie Sztokholmu. Motywacją często staje się wymuszanie haraczy od zamożnych osób oraz drobnych przedsiębiorców.

Łatwe Zlecanie Zabójstw

W Szwecji zlecenie morderstwa staje się coraz bardziej banalne. Na przykład, pod koniec stycznia w Soedertaelje, w pobliżu Sztokholmu, na balkonie bloku zastrzelony został sprawca podpaleń Koranu, pochodzący z Iraku. Według doniesień medialnych, w internecie oferowano pieniądze za jego śmierć. Mężczyzna, posiadający tymczasowe pozwolenie na pobyt, mieszkał pod adresem utajnionym, jednakże sam ułatwił jego lokalizację, prowadząc transmisję na żywo w Internecie. W tej sprawie zatrzymano pięciu mężczyzn, którzy później zostali zwolnieni.

Mimo wzrostu wykrywalności sprawców strzelanin, dotarcie do osób zlecających przestępstwa wciąż pozostaje trudne. Rząd Szwecji podkreśla, że kluczowe jest pociągnięcie do odpowiedzialności platform internetowych i aplikacji komunikacyjnych. Trwa dialog z sektorem technologicznym, mający na celu walkę z tym zjawiskiem. W ostatnich miesiącach wprowadzono m.in. możliwość tworzenia tymczasowych stref, w których mieszkańcy są kontrolowani, a także rekwirowania cennych przedmiotów osób, które nie są w stanie udokumentować swoich dochodów.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie