Szwajcarscy obywatele zdecydowanie sprzeciwili się pomysłowi wprowadzenia do konstytucji zapisu o szacunku dla zasobów naturalnych naszej planety. W niedzielnym referendum aż około 70 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko tej inicjatywie, co zostało potwierdzone przez AFP w oparciu o wstępne wyniki głosowania.
Decyzja w sprawie ekologii
Wyniki były przewidywalne – przeciwnicy propozycji zdobyli większość w każdych z kantonów. Pojawienie się takiego projektu spotkało się z dużym sprzeciwem ze strony rządu, różnych organizacji biznesowych oraz prawicowych i centroprawicowych partii, które argumentowały, że inicjatywa ta mogłaby negatywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy kraju. Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) uznała ją wręcz za „niebezpieczną”.
„Wprowadzenie tego zapisu doprowadziłoby do znacznego wzrostu cen lub ograniczenia różnorodności podaży w kluczowych sektorach, takich jak żywność, mieszkania, mobilność czy odzież” – dodają przedstawiciele agencji.
Argumenty za inicjatywą
Z kolei pomysł znalazł wsparcie wśród środowisk lewicowych, które postulowały o wprowadzenie zapisu nakładającego obowiązek ochrony zasobów naturalnych, tak aby ich bilans nie przekraczał ustalonych limitów. Jak zauważył Greenpeace, obecne wykorzystanie zasobów, takich jak woda, powietrze czy gleba, w Szwajcarii oraz za jej granicami, jest na tyle intensywne, że nie zdążają się one regenerować.
Inicjatywa na rzecz Odpowiedzialności Środowiskowej miała na celu zapewnienie, że procesy gospodarcze nie będą zużywały zasobów w sposób niekontrolowany oraz nie będą powodowały nadmiernego zanieczyszczenia. W dokumentacji brakuje jednak szczegółów dotyczących sposobu wprowadzenia tych zmian, w tym regulacji, zakazów czy zachęt. Podano jedynie, że ze względu na krótki okres wdrożenia (zakładany czas działania wynosi 10 lat), konieczne mogą być radykalne kroki.
Analiza organizacji ekologicznych
Według Greenpeace, Szwajcaria przekracza możliwości Ziemi, szczególnie w zakresie ochrony klimatu oraz różnorodności biologicznej. „Nie widać końca tej tendencji, a wręcz przeciwnie – oddalamy się od zasad ochrony środowiska, mimo istniejących regulacji i międzynarodowych umów, takich jak Porozumienie Paryskie. Ochrona Ziemi nie jest kwestią do negocjacji, jest fundamentem naszego dobrobytu. Bez niej zasoby przestaną istnieć” – stwierdzili przedstawiciele Greenpeace, którzy poparli ten pomysł.
Źródło/foto: Polsat News