Ostatnia szansa na wykorzystanie urlopów! Końcówka grudnia 2024 roku zamknie drogę do ich zrealizowania. Mowa tu o 13 dniach urlopowych, z których spora część jest płatna. A co z urlopem wypoczynkowym? Czy on również przepada z końcem roku?
Różne rodzaje urlopów
W polskim systemie prawnym pracownicy mają kilka opcji korzystania z urlopów: wypoczynkowego, na żądanie, macierzyńskiego oraz w przypadku siły wyższej. Jednak nie wszystkie dni znane jako „urlopowe” przetrwają do następnego roku, a część z puli na 2024 r. ulegnie wygaśnięciu z końcem grudnia.
Prawo do urlopu wypoczynkowego
Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, którego długość zależy od stażu pracy. Osoby z krótszym stażem (do 10 lat) mają prawo do 20 dni, natomiast po przekroczeniu tego okresu – 26 dni wolnego.
Co z niewykorzystanym urlopem?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dni urlopu, które nie zostały wykorzystane, przepadają po trzech latach. Spóźnialscy, którzy nie wykorzystają swojej puli z 2024 r., nie będą mogli ich zrealizować w nadchodzących latach. Trzeba pamiętać, że w 2024 roku wygasły urlopy z 2021 r. z uwagi na wspomniany trzyletni okres przedawnienia.
Urlop na żądanie i inne rodzaje urlopów
Urlop na żądanie to część 13 dni urlopowych, z których niewykorzystane dni przepadną po 2024 roku. Każdy pracownik może skorzystać z tego typu urlopu, lecz trzeba pamiętać, że jego wymiar to 4 dni rocznie, które nie mogą być przeniesione na kolejny rok.
Rodzice również otrzymują dodatkowe dni wolne na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia. Otrzymują oni 2 dni lub 16 godzin, które również są płatne, ale nie można ich przenieść na następny rok.
Nowe przepisy Kodeksu pracy
W związku z nowelizacją Kodeksu pracy, wynikającą z dyrektywy o work-life balance, wprowadzono nowe rodzaje urlopów. Jednym z nich jest urlop opiekuńczy, który przysługuje w wymiarze 5 dni rocznie. Niestety, jest to bezpłatny urlop, a niewykorzystana pula z 2024 roku przepadnie.
Urlop z powodu siły wyższej
Kolejnym urlopem, który nie przejdzie na nowy rok, jest urlop związany z siłą wyższą. Przysługuje on w wymiarze 2 dni lub 16 godzin, a jego celem są nagłe sprawy rodzinne związane z wypadkiem lub chorobą. Co istotne, taki urlop jest płatny w 50 procentach.
Jeśli nie zadbasz o swoje dni wolne, możesz zastać się w sytuacji, w której stracisz prawo do cennych dni odpoczynku. Dlatego warto pamiętać o terminach i skorzystać z przysługujących urlopów, zanim będzie za późno!