Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Sejm rozważa przyszłość Zbigniewa Ziobry – możliwe terminy decyzji wskazał marszałek

Szymon Hołownia ogłosił we wtorek, że głosowanie w sprawie uchwały o uchylenie immunitetu posłowi Zbigniewowi Ziobrze (PiS) w związku z wnioskiem o areszt prawdopodobnie odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano na 20-21 lutego.

Wniosek o Uchylenie Immunitetu

We wtorek prokurator generalny Adam Bodnar złożył do marszałka Sejmu wniosek sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa o uchwałę w sprawie uchwały immunitetu dla byłego ministra sprawiedliwości, obecnie posła PiS Zbigniewa Ziobry. To rezultat wnioskowanej kary porządkowej w postaci aresztu do 30 dni. Komisja przyjęła ten wniosek w ubiegły piątek, kiedy to Ziobro, mimo że policja przymusowo doprowadziła go do Sejmu, nie stawił się na zaplanowane zeznania.

Krytyka Postępowania Ziobry

Hołownia wyraził swoje zdanie w tej kwestii na antenie TVN24, podkreślając, że zagłosuje za wnioskiem komisji, choć skrytykował metody jej działania. — Nie można sobie kpić z państwa. Jako były minister sprawiedliwości powinien z szacunkiem odnosić się do prawa. Zwykły obywatel w takiej sytuacji nie miałby wyboru i musiałby spełnić swoje obowiązki — zauważył Hołownia. Dodał, że postawa Ziobry wobec komisji jawi się jako pogarda dla najważniejszych zasad Rzeczypospolitej.

Oczekiwanie na Zeznania

Marszałek Sejmu podkreślił jednak, że komisja śledcza ds. Pegasusa powinna poczekać na Ziobrę, aby mógł złożyć zeznania. — Jeśli poczekamy, istnieje szansa, że proces przebiegnie szybko. Komisja miałaby kilka godzin, aby wykazać, jak Zbigniew Ziobro bezczelnie łamie prawo — zaznaczył Hołownia.

Procedura i Czas Oczekiwania

Pytany o postępy w tej sprawie, marszałek Hołownia poinformował, że we wtorek wieczorem otrzymał pismo od Bodnara z wnioskiem komisji. — Jasna procedura jest taka, że skierowałem to do formalnej oceny w Sejmie. Powinno to zająć od dwóch do trzech dni. Następnie trafi do Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich — sprecyzował. Zaznaczył, że najprawdopodobniej komisja nie zdąży się zająć wnioskiem podczas zbliżającego się posiedzenia Sejmu.

— Jeśli komisja regulaminowa zechce przygotować sprawozdanie, to podczas drugiego lutowego posiedzenia Sejmu będziemy w stanie głosować w tej sprawie. W przypadku pozytywnego wyniku głosowania, tego samego dnia przekażę dokumenty do Adama Bodnara — dodał marszałek. Wyraził nadzieję, że sprawa zostanie rozwiązana w przeciągu kilku tygodni, choć wszystko zależy od tempa pracy sądu.

W związku z całą sytuacją pojawiają się poważne pytania o to, na ile wymiar sprawiedliwości może skutecznie zająć się osobami sprawującymi władzę. Czy rzeczywiście prawo dotyczy wszystkich, czy tylko tych, których się nie boimy? Odpowiedzi na te pytania powinny rozwiać obecne wątpliwości.

Źródło/foto: Onet.pl Piotr Nowak / PAP.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie