Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Sąd wydał orzeczenie w sprawie naruszenia godności sędziego

Sędzia Waldemar Żurek został uznany za naruszającego dobra osobiste sędziego Aleksandra Stępkowskiego, co obejmowało także jego godność sędziowską – orzekł w czwartek Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Żurek został zobowiązany do przeprosin oraz do wpłaty kwoty 25 tys. zł z odsetkami na rzecz Domu Samotnej Matki im. Teresy Strzębosz w Chyliczkach koło Warszawy. Sędzia zapowiedział apelację od wyroku.

WYROK I ARGUMENTACJE SĄDU

Sprawa została rozstrzygnięta przez sędzię Agnieszkę Perehubkę w jednoosobowym składzie, a ogłoszenie wyroku miało miejsce bez zgody na rejestrowanie obrazu. Pozew Stępkowskiego dotyczył wypowiedzi Żurka, które zostały opublikowane przez portal Prawo.pl. W swoich słowach Żurek sugerował, że „KRS powinna zostać 'oczyszczona’ z sędziów, którzy ustalali wyroki z władzą wykonawczą”.

Anegdotycznie przywoływana była sprawa, w której sędzia przewodniczący był wiceministrem, a wniosek składał jego dawny szef. Sąd uznał, że z wypowiedzi Żurka jednoznacznie wynika, że odnosi się ona do Stępkowskiego, a tego rodzaju oskarżenie narusza jego dobre imię oraz godność jako sędziego i naukowca.

PRZYKREEFEKTY WYPADKÓW

Sąd nakazał Żurkowi przeprosić Stępkowskiego oraz wpłacić 25 tys. zł na rzecz Domu Samotnej Matki. W oświadczeniu Żurek wyraził ubolewanie za naruszenie czci i dobrego imienia sędziego oraz jego renomy naukowej.

W rozmowie z dziennikarzami Żurek podkreślił, że sprawa jest dla niego kluczowa i nie omieszkał zapowiedzieć apelacji. Wskazał, że nie wnoszono o wyłączenie sędzi Agnieszki Perehubki, ponieważ nie należy ona do kategorii „neosędziów”, i opisał złożoność sytuacji związanej z obecnym składem Krajowej Rady Sądownictwa.

PUNKTY SPORNE I PRZYPOMNIENIA

Żurek zaznaczył, że jego pierwotne wypowiedzi zostały błędnie zinterpretowane i nie były autoryzowane przez niego. Warto dodać, że Stępkowski nie był w rzeczywistości wiceministrem sprawiedliwości, jak sugerowano, lecz wiceministrem spraw zagranicznych.

W momencie wniesienia pozwu Stępkowski starał się również o publikację sprostowania przez portal Prawo.pl. Z kolei redaktor naczelna tego portalu, Ewa Usowicz, broniła pracy swojego zespołu dziennikarskiego zapewniając, że wszelkie wątpliwości dotyczące treści publikacji zostały zbadane.

SPOTKANIE W SĄDZIE: KONTEKST I CONTROVERSY

Spór między Stępkowskim a Żurkiem wpisuje się w szersze debaty na temat legalności nominacji sędziów, w szczególności w kontekście upolitycznienia Krajowej Rady Sądownictwa. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że ponad dwudziestu członków Rady jest bezpośrednio związanych z polityką, co jest zdaniem resortu niezgodne z normami praworządności oraz konstytucją.

W przeciwnym obozie krytycy argumentują, że aktualne rozwiązania mają na celu ograniczenie wpływu sędziów na procesy decyzyjne, co w ich ocenie jest korzystne dla demokratycznego systemu w Polsce.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie