Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zamierza przeanalizować decyzję Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego oraz jej uzasadnienie, gdy tylko dokumenty te trafią do Komisji. O tych planach poinformował rzecznik PKW, Marcin Chmielnicki. W środę Izba Kontroli Nadzwyczajnej oraz Spraw Publicznych uznała skargę Prawa i Sprawiedliwości (PiS) na decyzję PKW, która odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu tej partii dotyczące wyborów z 2023 roku.
OBOWIĄZEK PKW
Jak wskazał rzecznik Sądu Najwyższego, Aleksander Stępkowski, orzeczenie uchyla wcześniejsze postanowienia PKW, co zobowiązuje Komisję do przyjęcia sprawozdania wyborczego PiS. Na mocy Kodeksu wyborczego, PKW powinna niezwłocznie podjąć stosowną uchwałę akceptującą to sprawozdanie.
Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego dodał, że PKW wkrótce zapozna się z orzeczeniem Izby Kontroli Nadzwyczajnej, a po jego otrzymaniu dokumenty zostaną poddane analizie. Kolejne posiedzenie PKW zaplanowane jest na 16 stycznia 2025 roku, lecz nie można wykluczyć wcześniejszego rozpatrzenia sprawy.
KONTROWERSJE WOKÓŁ IZBY
Obecny rząd oraz niektórzy członkowie PKW kwestionują status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która jest odpowiedzialna za rozpatrywanie skarg na uchwały PKW. Mimo to, nasze źródła wskazują, że PKW zgodnie z przepisami uzna środowe orzeczenie.
29 sierpnia br. PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS z wyborów parlamentarnych. Ryszard Balicki, członek PKW, wyjaśniał, że Komisja działa na podstawie dokumentacji dostarczonej przez inne organy państwowe, a wśród powodów odrzucenia sprawozdania były m.in. działania propagandowe PiS odbywające się podczas wojskowych pikników oraz prowadzenie kampanii wyborczej przez pracowników Rządowego Centrum Legislacji. W wyniku tych naruszeń Komisja oszacowała kwotę 3,6 miliona złotych, która została uwzględniona w uchwale.
KONSEKWENCJE FINANSOWE
Decyzja PKW o odrzuceniu sprawozdania spowodowała, że dotacja dla PiS w wysokości blisko 38 milionów złotych została pomniejszona o trzy razy wartość zakwestionowanej kwoty, co daje około 10,8 miliona złotych. Dodatkowo, roczna subwencja blisko 26 milionów złotych również została zredukowana o tę samą kwotę. Na dodatek, PiS zmuszony był do zwrotu do Skarbu Państwa 3,6 miliona złotych uznanych za bezprawnie wydane.
W tej sytuacji, rozwijająca się saga pomiędzy PKW a PiS nabiera coraz większego znaczenia, a niedoprecyzowania i kontrowersje wciąż mogą budzić emocje wśród obywateli i polityków.