Dzisiaj jest 20 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Rynki polityczne w Polsce: nowy sondaż ujawnia rosnącą siłę jednej partii w koalicji

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez pracownię Opinia24, Koalicja Obywatelska prowadzi z wynikiem 31,8 proc., co stawia ją na czołowej pozycji w przypadku ewentualnych wyborów do Sejmu w lutym. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość, osiągając 27,9 proc., co oznacza spadek o ponad trzy punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania. Z wyraźnym wzrostem poparcia na poziomie 18,7 proc. notuje się Konfederację, co jest poprawą o ponad pięć punktów w porównaniu do stycznia. Na granicy progu wyborczego znalazły się Trzecia Droga z poparciem 8 proc. oraz Nowa Lewica z wynikiem 5,5 proc.

POTENCJAŁ I ZMIANY W POPARCIU

Wyniki wskazują na możliwe zmiany w układzie sił rządzących. Oprócz rosnącego poparcia dla Konfederacji, które wydaje się odbywać kosztem PiS, sondaż ujawnia również interesującą dynamikę w preferencjach wyborczych. Konfederacja, pod przewodnictwem Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka, osiągnęła wynik 18,7 proc., co sugeruje, że jej popularność może rosnąć, zwłaszcza wśród młodszych wyborców.

ZAWODOWCY W WYBORACH

Koalicja Obywatelska cieszy się największym zaufaniem wśród swoich wcześniejszych wyborców – aż 83 proc. z nich zadeklarowało chęć ponownego oddania głosu na tę formację. W porównaniu, jedynie 48 proc. wyborców Trzeciej Drogi potwierdziło chęć głosowania na tę samą opcję. Interesujący jest również fakt, że niezadowoleni wyborcy sojuszu Polski 2050 z PSL zaczynają preferować Konfederację (21 proc.) oraz Koalicję Obywatelską (17 proc.).

FREKWENCJA I ZAANGAŻOWANIE WYBORCZE

W badaniu przeprowadzonym przez Opinię24 blisko 57 proc. ankietowanych zadeklarowało zamiar wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych, podczas gdy kolejnych 22 proc. odpowiedziało „raczej tak”. Zbliżające się wybory prezydenckie cieszą się jeszcze większym zainteresowaniem – chęć głosowania wyraziło aż 68 proc. Polaków. Warto zauważyć, że szczególnie zmobilizowane są grupy mężczyzn (60 proc.), osób powyżej 60. roku życia (70 proc.) oraz osób z wyższym wykształceniem (72 proc.). Na przeciwległym biegunie są najmłodsi wyborcy w wieku 18-29 – jedynie 37 proc. z nich planuje udział w głosowaniu.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1002 osób metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Wyniki odzwierciedlają cechy społeczno-demograficzne populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej, co czyni je wartościowym źródłem informacji o preferencjach wyborczych w kraju.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie