Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, popularnie nazywane „Mama 4 plus”, to forma wsparcia finansowego dla kobiet, które wychowały przynajmniej czworo dzieci i w związku z tym nie mogły podjąć pracy zarobkowej. To ważne, że ten dodatek jest corocznie waloryzowany. Jakie są szczegóły dotyczące wysokości świadczenia i procedury jego uzyskania? Przeczytajcie dalej.
Wprowadzenie świadczenia „Mama 4 plus”
Świadczenie to zostało wprowadzone w 2019 roku na mocy ustawy z dnia 31 stycznia 2019 roku o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Przeznaczone jest dla mam, które ukończyły 60. rok życia, urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci, a także nie dysponują dochodami wystarczającymi do zapewnienia sobie podstawowych środków do życia. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, gdy obowiązki związane z wychowaniem dzieci uniemożliwiają podjęcie pracy zarobkowej.
Kto może skorzystać z tej pomocy?
Zgodnie z zaleceniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby otrzymać świadczenie „Mama 4 plus”, należy spełnić pewne warunki. Urodzenie i wychowanie dzieci obejmuje zarówno dzieci biologiczne, dzieci współmałżonka, jak i dzieci przysposobione czy przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodzin zastępczych zawodowych.
Interesująca jest także sytuacja ojców. Mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat, mogą ubiegać się o świadczenie w przypadku śmierci matki dzieci, porzucenia ich przez nią lub gdy na dłuższy czas zaprzestanie ona ich wychowywania. Warunkiem jest jednak również wychowanie przynajmniej czworga dzieci oraz brak wystarczających dochodów.
Wysokość wsparcia i waloryzacja
Zgodnie z artykułem 7 ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, kwota przyznawanego wsparcia nie może być wyższa niż najniższa emerytura, która obecnie wynosi 1780,96 zł brutto. Warto podkreślić, że każde roku świadczenie podlega waloryzacji, co oznacza, że jego wysokość może być zwiększana. Po waloryzacji w 2025 roku prognozowana kwota najniższej emerytury, a tym samym rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, może wynieść 1884,83 zł brutto.
Co również istotne, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie ma emeryturę lub rentę niższą od najniższej emerytury, to rodzicielskie świadczenie uzupełniające może konstytuować uzupełnienie dochodu do tego minimalnego poziomu.
Jak złożyć wniosek?
Aby uzyskać rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4 plus”, należy złożyć stosowny wniosek w placówce ZUS, wysłać go pocztą lub skorzystać z opcji elektronicznej. Wnioskodawca powinien posłużyć się formularzem ERSU oraz uzupełnić oświadczenie dotyczące jego sytuacji osobistej, rodzinnej, finansowej oraz majątkowej (tzw. oświadczenie ERU), a także wskazać numery PESEL dzieci.
Dodatkowe dokumenty mogą być wymagane, w tym orzeczenie sądu o przyznaniu pieczy zastępczej nad dzieckiem. Od 1 stycznia 2022 roku konieczne jest także dołączenie oświadczenia w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego. Warto być przygotowanym na wszystkie te formalności, aby sprawnie uzyskać należną pomoc.
Źródło/foto: Interia