Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Prezydencki doradca wyjaśnia, dlaczego Duda zwrócił się do Tuska

Prezydent Andrzej Duda skierował do rządu pismo dotyczące ewentualnego przybycia premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, na uroczystości związane z 80. rocznicą wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. Łukasz Rzepecki, doradca prezydenta, przekazał te informacje w sobotę, zaznaczając, że relacje z USA są kluczowym kontekstem tej sprawy. Rzepecki podkreślił, że przyjęta przez rząd uchwała potwierdza zasadność działań prezydenta.

OBCHODY WIZYTY NETANJAHU W POLSCE

Jak przekazał Rzepecki, decyzja o wysłaniu pisma była zasadne, ponieważ w przypadku aresztowania Netanjahu w Polsce mogłoby dojść do poważnego międzynarodowego skandalu, który negatywnie wpłynąłby na wizerunek kraju. Prezydent Duda, z doświadczeniem w kontaktach ze światowymi liderami, podjął tę decyzję w trosce o dobre relacje z Izraelem i USA. Rzepecki podkreślił, że sytuacja taka byłaby korzystna dla Władimira Putina, który zyskałby na osłabieniu polsko-amerykańskich więzi.

RZĄDOWA UCHWAŁA I BEZPIECZEŃSTWO

W czwartek rząd przyjął uchwałę, która zapewnia udział najwyższych przedstawicieli Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Rzepecki zaznaczył, że nie ma obecnie informacji o planowanej obecności Netanjahu na tym wydarzeniu. Jak podano w mediach, w uroczystościach ma uczestniczyć minister edukacji Izraela, Yoav Kisch.

W związku z tym premier Donald Tusk zadeklarował, że uzyska zapewnienie, iż premier Izraela nie zostanie aresztowany podczas wizyty w Polsce. Tusk podkreślił, że bezpieczeństwo zagranicznych przywódców podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz powinno być priorytetowe, zwracając także uwagę na konieczność przestrzegania międzynarodowych decyzji.

Nie można zapominać, że Netanjahu stoi w obliczu nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny za oskarżenia o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Ta kwestia w połączeniu z162 kontekstem międzynarodowym stanowi wyzwanie dla polskiego rządu.

Wydaje się, że sytuacja wokół nadchodzących obchodów staje się coraz bardziej napięta. Wszyscy mają nadzieję, że 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz przebiegnie w atmosferze szacunku i spokoju, z pominięciem sporów politycznych i międzynarodowych afer.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie