Dzisiaj jest 9 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Polacy wyrażają rozczarowanie po powrocie Donalda Tuska do władzy

Nowe wyniki badań przeprowadzonych przez United Surveys dla Wirtualnej Polski ukazują, w jaki sposób Polacy oceniają swój poziom życia po objęciu władzy przez aktualną koalicję rządzącą. Z danych wynika, że aż 52,9% badanych odczuwa, że życie w Polsce stało się bardziej skomplikowane po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska.

Opinie Polaków na temat zmian w codziennym życiu

Ankieta objęła również oceny dotyczące wpływu wydarzeń politycznych w 2024 roku na codzienność Polaków. 32,6% uczestników badania stwierdziło, że sytuacja życiowa w kraju uległa poprawie, przy czym 10,4% oceniło ją jako „zdecydowanie łatwiejszą”, a 22,2% – jako „raczej łatwiejszą”. Z drugiej strony, 52,9% badanych ma odmienne zdanie: 35,5% uznało, że życie stało się „raczej trudniejsze”, natomiast 17,4% – że „zdecydowanie trudniejsze”. Z kolei 14,5% respondentów nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Preferencje polityczne a ocena jakości życia

Wyraźne różnice w ocenie jakości życia w Polsce są widoczne w zależności od preferencji politycznych uczestników badania. Spośród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, aż 92% oceniło sytuację jako gorszą, z czego 36% wskazało, że życie stało się „zdecydowanie trudniejsze” w porównaniu do czasów poprzedniej ekipy rządzącej. Z kolei 56% zwolenników aktualnej koalicji rządzącej postrzega zmianę władzy jako korzystną. Warto jednak zauważyć, że 29% sympatyków Koalicji Obywatelskiej wyraziło zaniepokojenie obecnym stanem rzeczy, a 15% nie było w stanie wyrazić swojej opinii.

Podziały wśród wyborców

Wśród innych wyborców zdania są podzielone. 22% zapytanych twierdzi, że po zmianie rządów życie stało się „raczej łatwiejsze”, 11% ocenia je jako „raczej trudniejsze”, a 28% jest zdania, że „zdecydowanie trudniejsze”. Aż 39% badanych nie potrafiło zająć jednoznacznego stanowiska. Jak widać, sytuacja społeczno-polityczna w Polsce budzi spore emocje i stanowi podstawę do dyskusji na temat przyszłości kraju.

Badanie zrealizowano metodą CATI i CAWI w dniach 20-22 grudnia 2024 roku, na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Ciekawym wątkiem, który warto dodać, jest wzrastający wpływ mediów społecznościowych na opinię publiczną, co może jeszcze bardziej skomplikować oceny i preferencje Polaków.

Źródło/foto: Onet.pl
Albert Zawada, Marcin Obara / PAP.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie