Po azjatyckiej stronie cieśniny Bosfor, w okolicach Stambułu, znajduje się miejsce będące symbolem polskości. Polonezköy, znana także jako Adampol, to polska wieś w Turcji, której bogata historia i korzenie wciąż fascynują turystów z Polski. Niedawno odwiedziła ją grupa polskich turystów, a w filmie zamieszczonym na TikToku podzielili się swoimi wrażeniami z tej urokliwej miejscowości. Kto by pomyślał, że w sercu Turcji znajdziemy prawdziwy kawałek Polski…
HISTORIA POLONEZKÖY
Założycielem tej wsi był ksiądz Adam Czartoryski, który po powstaniu listopadowym miał wizję stworzenia azylu dla Polaków. Jego marzenie zrealizowało się w 1842 roku, kiedy to w pobliżu Stambułu powstała osada dla uchodźców. Z biegiem lat wieś rozkwitała, stając się istotnym punktem na mapie polskiej tożsamości w Turcji.
POLSKIE AKCENTY W ADAMPOLU
Na TikToku zaczęły pojawiać się relacje z wizyty polskich turystów w tej niecodziennej miejscowości, gdzie na każdym kroku można napotkać polskie akcenty. Od kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, przez Dom Pamięci Zofii Ryży, aż po cmentarz z grobami powstańców – wszystko to wytwarza wyjątkową atmosferę Adampolu.
POSZUKIWANIE POLAKÓW
Turyści postanowili odnaleźć Polaków zamieszkujących wieś, jednak ich zdziwienie było ogromne, gdy stwierdzili, że Polaków tam nie brakowało… z wyjątkiem jednego ważnego przypadku.
– To polska wieś, a nie ma Polaków? – dziwili się zaskoczeni mężczyźni, ale nie zamierzali rezygnować z dalszych poszukiwań.
Ich poszukiwania zaprowadziły ich na lokalny komisariat, gdzie pomocny policjant umożliwił im nawiązanie kontaktu z byłym naczelnikiem wsi, panem Antonim. Spotkanie z nim pozwoliło turystom zgłębić historię Adampolu oraz poznać najważniejsze miejsca tej niezwykłej wsi.
WAŻNI GOŚCIE W ADAMPOLU
Wśród osób odwiedzających tę wieś byli też znani Polacy, tacy jak Andrzej Duda, Bronisław Komorowski czy Jan Paweł II. Ich wizyty zostały uwiecznione na ścianach tamtejszego kościoła. Osoby, które miały okazję był w Adampolu, potwierdzają urok i gościnność tego miejsca, a także organizowane tam festiwale, takie jak festiwal czereśni.