Najbliższe dni będą kluczowe dla rozliczeń polityków Zjednoczonej Prawicy, na co wskazują wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu”. Zdecydowana większość, bo aż 57 proc. badanych, domaga się podjęcia stanowczych działań wobec polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy według opinii publicznej dopuścili się nadużyć w czasie rządów tej partii. Zaskakująco, wśród sympatyków PiS także pojawiają się głosy wsparcia dla rządzących, co sugeruje ich rozczarowanie sytuacją.
Podział wśród wyborców PiS
Z badania wynika, że zaledwie 15 proc. wyborców PiS uważa, że ich partia powinna zostać rozliczona, natomiast 45 proc. jest zdecydowanie przeciwko takim działaniom. Reszta, czyli 30 proc., nie ma wyrobionej opinii na ten temat. Profesor Tomasz Płudowski zauważa, że poparcie dla PiS nie jest bezwarunkowe i wśród wyznawców tej ideologii można dostrzec pewne wątpliwości co do działań ich liderów.
Apel do koalicjantów
W środę Donald Tusk mobilizował koalicjantów do podjęcia szybszych kroków wobec PiS. Zauważył, że tempo rozliczenia obecnych władz jest zbyt wolne i może prowadzić do poważnych konsekwencji. „Jeśli nie zrozumieją, że bez rozliczenia nie będzie naprawy Rzeczpospolitej, sami zostaną rozliczeni przez społeczeństwo” – podkreślił lider Koalicji Obywatelskiej.
Krytyka komisji śledczej
W przestrzeni publicznej pojawiają się również głosy krytykujące działania komisji śledczych, szczególnie w kontekście sprawy związaną z Pegasusem. Nieoficjalne źródła, w tym portal Wirtualna Polska, sugerują, że niektórzy politycy KO uważają, iż na czoło komisji powinien stanąć Marcin Bosacki lub inny przedstawiciel ich ugrupowania, ponieważ obecna przewodnicząca, Magdalena Sroka z Trzeciej Drogi, nie radzi sobie w konfrontacjach z przedstawicielami rządu PiS.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25–26 listopada 2024 roku metodą CAWI na próbie 1015 dorosłych Polaków, co pozwala na sformułowanie wiarygodnych wniosków na temat nastrojów społecznych w Polsce.
Źródło/foto: Interia