Papież Franciszek ogłosił, że Kościół katolicki jest otwarty na przyjęcie wspólnej daty obchodów Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan. Na zakończenie 58. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, biskup Rzymu wezwał do budowy silnych więzi i braterstwa między różnymi wyznaniami. Wcześniejsze propozycje ujednolicenia terminu Wielkanocy pojawiały się już wśród duchownych.
Zakończenie Tygodnia Modlitw
W sobotę zakończono 58. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Podczas nabożeństwa w rzymskiej bazylice Świętego Pawła za Murami, w którym uczestniczyły delegacje innych wspólnot chrześcijańskich, papież zaznaczył, że chociaż dialog i współpraca mogą czasem wydawać się bezowocne, to jednak nigdy nie tracą nadziei.
— To ważne dla życia naszych wspólnot chrześcijańskich, Kościołów i relacji ekumenicznych — podkreślił.
W homilii Franciszek zaapelował o tworzenie „solidnych więzów i przyjaźni” między wyznaniami oraz o dążenie do jedności i braterstwa.
Rocznica Soboru Nicejskiego
Papież przypomniał także, że w tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego wielkiego soboru ekumenicznego w Nicei, współczesnym Izniku w Turcji. Wyraził chęć wzięcia udziału w obchodach tej ważnej rocznicy.
Poinformował, że w bieżącym roku Wielkanoc będzie obchodzona zarówno w kalendarzach gregoriańskim, jak i juliańskim 20 kwietnia. — Apeluję, by ta zbieżność stała się bodźcem dla wszystkich chrześcijan do podjęcia istotnych kroków w kierunku jedności w kwestii wspólnej daty na Wielkanoc — powiedział.
— Kościół katolicki jest gotowy zaakceptować datę, którą wybiorą wszyscy. To jest data jedności — dodał.
Znaczenie Wielkanocy
Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, które celebruje misterium paschalne Jezusa Chrystusa: Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Ustalono ją podczas soboru nicejskiego w 325 roku na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.
Kościół katolicki, podobnie jak reszta świata, korzysta z kalendarza gregoriańskiego, który został wprowadzony w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII jako zreformowana wersja kalendarza juliańskiego. Ten ostatni obecnie pełni jedynie funkcje liturgiczne w Kościoła prawosławnym oraz wśród staroobrzędowców, w których święta, takie jak Boże Narodzenie, obchodzone są 13 dni później. To wpływa również na sposób obliczania daty Wielkanocy.
Pomysł, by chrześcijanie obchodzili Wielkanoc w tym samym dniu, pojawiał się już wcześniej wśród duchownych. Sobór watykański II w konstytucji dotyczącej liturgii dopuszcza zmiany w kalendarzu i dacie Wielkanocy, o ile miałyby one charakter ekumeniczny. Temat jedności został poruszony przez papieża Franciszka także podczas ekumenicznego spotkania patriarchów zorganizowanego 7 lipca 2018 roku w Bari.