W obliczu narastających problemów związanych z przestępczością obcokrajowców, minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak, ogłosił w serwisie X, że w porozumieniu z premierem Donaldem Tuskiem, opracowywany jest plan zdecydowanej reakcji na zjawisko przestępczości zorganizowanej w Polsce. Działania te skupią się zwłaszcza na agresywnych formach przestępczości.
Deportacje w obliczu przestępczości
Premier Tusk, podczas piątkowej konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, zapowiedział, że każdy cudzoziemiec łamiący polskie prawo zostanie wydalony z kraju. Mówiąc o konieczności szybkiej reakcji na przestępczość zorganizowaną, Tusk podkreślił, iż „każdy, kto brutalnie narusza nasze prawo, będzie musiał opuścić Polskę”. Zaznaczył również, że konkretne decyzje powinny zostać podjęte w najbliższych dniach, co wzbudza wiele emocji wśród opinii publicznej.
Statystyki przestępczości
Z danych przekazanych przez rzecznika MSWiA, Jacka Dobrzyńskiego, wynika, że w 2024 roku policja zatrzymała 1895 obywateli Gruzji, z czego 136 osób trafiło do aresztu. Na koniec roku w polskich ośrodkach penitencjarnych przebywało 322 Gruzinów. Dobrzyński wskazał ponadto, że w zeszłym roku z Polski deportowano 2589 obywateli Gruzji na podstawie decyzji Straży Granicznej.
Zaostrzające się działania rządu odzwierciedlają wzrost przestępczości wśród migrantów, co staje się palącym problemem społecznym i politycznym. Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach wprowadzone zostaną nowe regulacje mające na celu zminimalizowanie przestępczości oraz poprawę bezpieczeństwa w Polsce.
Źródło/foto: Polsat News